För exakt 100 år sedan hade Walter Braunfels ”lyriskt-fantastiskt spel i två akter” premiär i München. Premiären den 20 november 1920 följdes av 50 föreställningar bara i München – en överväldigande framgång. Med rätta, som den tysk-amerikanska musikkritikern Alfred Einstein fann: ”Det är ett av dokumenten för anti-naturalism i opera, som alltmer har gripit kompositörer under det senaste decenniet, och en av dess milstolpar är den orealistiska stilbalansen i Ariadne, kvinnans sagovärld. utan skugga räknas kanske också de bästa elementen i Schreker opera. Förutom att den uppenbarligen är mer subjektiv och ändå i sin speciella och djupgående mening mer nödvändig än någon av dessa operaer. Du kan och måste jämföra det som ett konstnärsverk – inte som ett konstnärsdrama – med Meistersinger och Pfitzners Palestrina […]”.
Under intrycket av förstörelsen av första världskriget – politisk, social och kulturell – tog Braunfels på sig Aristophanes antik komedi ”Fåglarna”, men ändrade och utvidgade innehållet avsevärt, så att i slutändan en mörk tragedi uppstod, ett uppror mot bräckor i en rådande samtid.

Walter Braunfels ”Fåglarna” i en ny produktion hos Bayerische Staatsoper, regisserad av Frank Castorf, musikledare är Ingo Metzmacher. 31 oktober och 5, 8, 12, 15 november.

Events 2020


Events 2021

  • 03.01.2021
    05.01.2021
    07.01.2021

    Johann Strauss - Die Fledermaus ("Läderlappen")Dr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider

    www.staatsoper.de

  • 30.01.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 31.01.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 02.02.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 04.02.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 06.02.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 07.02.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran) / Regula Mühlemann (Sopran)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.balthasar-neumann.com

  • 02.04.2021
    04.04.2021
    06.04.2021
    09.04.2021
    11.04.2021
    13.04.2021

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Karine Deshayes (Sopran / Contessa Almaviva) / Anaïs Constans (Sopran / Susanna) / Julien Véronèse (Basbaryton / Figaro) /

    Eléonore Pancrazi (Mezzosopran / Cherubino) e. a.

    Choeur du Capitole / Orchestre national du Capitole / Maxim Emelyanychev

    Marco Arturo Marelli (Regi)

    www.theatreducapitole.fr

  • 25.04.2021
    26.04.2021

    Robert Schumann - Szenen aus Goethes Faust ("Scener ur Goethes Faust")

    Solister av Frankfurt Operan

    Cäcilienchor Frankfurt / Figuralchor Frankfurt / Frankfurter Kantorei / Frankfurter Singakademie

    Frankfurter Opern- und Museumsorchester / Sebastian Weigle

    www.museumskonzerte.de

  • 02.05.2021

    Recital

    Gerold Huber (Piano)

    www.wigmore-hall.org.uk

  • 20.06.2021
    22.06.2021
    23.06.2021
    25.06.2021
    26.06.2021
    27.06.2021
    29.06.2021
    30.06.2021
    01.07.2021
    03.07.2021

    Giuseppe Verdi - La TraviataGiorgio Germont

    Ekaterina Bakanova / Francesca Dotto (Sopran / Violetta Valéry) / Enea Scala / Julien Behr (Tenor / Alfredo Germont) /

    Emma Posman (Mezzosopran / Flora Bervoix) / Anna Schaumlöffel (Mezzosopran / Annina) e. a.

    Chœur du Grand Théâtre de Genève / Orchestre de la Suisse Romande / Paolo Carignani

    Karin Henkel (Regi)

    www.gtg.ch

  • 20.07.2021

    [Walter Braunfels - Die Vögel ("Fåglarna") op. 30]Ratefreund / "God vän"

    Wolfgang Koch (Baryton / Prometheus) / Günter Papendell (Baryton / Wiedhopf) / Caroline Wettergreen (Sopran / Nachtigall) /

    Charles Workman (Tenor / Hoffegut) e. a.

    Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Ingo Metzmacher

    Frank Castorf (Regi)

    www.staatsoper.de

  • 03.10.2021

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Katharina Konradi (Sopran)

    Denes Varjon (Piano) / Izabella Simon (Piano)

    Balthasar-Neumann-Chor / Thomas Hengelbrock

    www.neumarkter-konzertfreunde.de


Events 2022

  • 23.10.2022

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Regula Mühlemann (Sopran) / Jacquelyn Wagner (Sopran) / Sarah Wegener (Sopran) / Jennifer Johnston (Mezzosopran)

    Hilary Summers (Alt) / Vincent Wolfsteiner (Tenor) / Shenyang (Bas)

    Royal Liverpool Philharmonic Choir / Philharmonia Chorus / Bournemouth Symphony Chorus / City of London Choir

    Tiffin Boys‘ Choir / The Temple Church Choir

    Royal Liverpool Philharmonic Orchestra / Royal Philharmonic Orchestra / Vasily Petrenko

    www.rpo.co.uk


Gångna Tider

2016

  • 19.03.2016
    22.03.2016
    25.03.2016
    28.03.2016

    Richard Wagner - Tristan och IsoldeKurwenal

    Eva-Maria Westbroek (Sopran / Isolde) / Stuart Skelton (Tenor / Tristan) / Stephen Milling (Bas / Marke) / Sarah Connolly (Mezzo-sopran / Brangäne) e.a. Berliner Philharmoniker / Sir Simon Rattle Maruisz Trenlinsky (Regi) / www.festspielhaus.de

  • 31.03.2016
    03.04.2016

    Richard Wagner - Tristan och Isolde (konsert version)Kurwenal

    Berliner Philharmoniker / Sir Simon Rattle

    www.berliner-philharmoniker.de

  • 10.04.2016

    Recital - med verk av Schumann, Schoeck, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano) Statsgalleri Stuttgart, Vortragssaal  

  • 22.04.2016
    24.04.2016

    Luigi Dallapiccola - Il prigioniero

    NDR Sinfonieorchester / Thomas Hengelbrock www.ndr.de

  • 05.05.2016

    Bernd Alois Zimmermann - Ekklesiastische Aktion

    SWR Sinfonierorchester Baden-Baden und Freiburg / Sylvain Cambreling www.swr.de

  • 09.06.2016
    10.06.2016

    Johann Sebastian Bach - Matteuspassionen BWV 244

    Martina Janková (Sopran) / Ann Hallenberg (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor) / Peter Mattei (Baryton) / Panajotis Iconomou (Bass / Pilatus) MDR Rundfunkchor / NDR Chor / Gewandhausorchester Leipzig / Trevor Pinnock www.gewandhausorchester.de  

  • 19.06.2016
    20.06.2016

    Gustav Mahler - Das Lied von der Erde ("Jordens sång")

    Klaus Florian Vogt (Tenor) Münchner Philharmoniker / Long Yu www.mphil.de

  • 24.06.2016

    Gustav Mahler - Das Lied von der Erde ("Jordens sång")

    Klaus Florian Vogt (Tenor) Münchner Philharmoniker / Long Yu www.kissingersommer.de

  • 01.07.2016
    02.07.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Emily Magee (Sopran I) / Juliane Banse (Sopran II) / Ai Ichihara (Sopran III) / Etsuko Kanou (Alt I) / Gerhild Romberger (Alt II) / Simon O’Neill (Tenor) / Shen Yang (Bas) Ritsuyukai Choir / The Little Singers of Tokyo / New Japan Philharmonic Orchestra / Daniel Harding www.njp.or.jp

  • 04.07.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Emily Magee (Sopran I) / Juliane Banse (Sopran II) / Ai Ichihara (Sopran III) / Etsuko Kanou (Alt I) / Gerhild Romberger (Alt II) / Simon O’Neill (Tenor) / Shen Yang (Bas) Ritsuyukai Choir / The Little Singers of Tokyo / New Japan Philharmonic Orchestra / Daniel Harding www.njp.or.jp

  • 16.07.2016
    17.07.2016

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna")

    Johanna Winkel (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor) Flensburger Bach-Chor / Symphonischer Chor Hamburg / Elbipolis Barockorchester Hamburg / Matthias Janz www.shmf.de

  • 23.07.2016
    24.07.2016

    Mozart Matiné

    Christina Landshamer (Sopran) / Katharina Magiera (Mezzosopran) / Julian Prégardien (Tenor) Salzburger Bachchor / Mozarteum Orchester Salzburg / Ádám Fischer www.salzburgerfestspiele.at

  • 04.09.2016

    Kvartett-Recital - med verk av Schubert, Schumann och Brahms

    Annette Dasch (Sopran) / Michaela Schuster (Mezzosopran) / Paul Schweinester (Tenor) Gerold Huber (Piano) www.schubertiade.at

  • 08.09.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Erin Wall (Sopran I) / Angela Meade (Sopran II) / Claudia Boyle (Sopran III) / Annely Peebo (Alt I) / Katarina Dalayman (Alt II) / Michael Schade (Tenor) / Ain Anger (Bas) New National Theatre Chorus / Ritsuyukai Choir / NHK Tokyo Children Chorus / NHK Symphony Orchestra / Paavo Järvi www.nhkso.or.jp

  • 17.09.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Ilse Eerens (Sopran) / Annely Peebo (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor) MDR Rundfunkchor / MDR Sinfonieorchester / Risto Joost www.mdr.de

  • 22.09.2016
    23.09.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Camilla Tilling (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Steve Davislim (Tenor) Balthasar-Neumann-Chor / Gewandhausorchester / Thomas Hengelbrock www.gewandhausorchester.de

  • 30.09.2016
    01.10.2016
    02.10.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Die erste Walpurgisnacht ("Först Valborgsmässoafton") op. 60

    Anja Schlosser (Mezzo-soprano) / Andrew Staples (Tenor) / Thomas Stimmel (Bass)

    Orquesta y Coro Nacionales de España / David Afkham

    ocne.mcu.es

  • 15.10.2016
    20.10.2016
    23.10.2016
    27.10.2016
    29.10.2016

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Julia Kleiter (Sopran / Contessa Almaviva) / Julie Fuchs (Sopran / Susanna) / Alexander Miminoshvili (Bas-baryton / Figaro) / Paula Murrihy (Mezzo-sopran / Cherubino) e.a. Philharmonia Zürich / Giovanni Antonini www.opernhaus.ch

  • 04.11.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran)

    National Philharmonic Choir / Poznań Philharmonic Orchestra / Andrzej Borejko www.filharmoniapoznanska.pl

  • 10.11.2016
    11.11.2016
    12.11.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45Allgemein

    Christiane Karg (Sopran) Chicago Symphony Chorus / Chicago Symphony Orchestra / Jaap van Zweden cso.org

  • 19.11.2016
    23.11.2016
    26.11.2016

    Giacomo Puccini - La bohèmeMarcello

    Serena Farnocchia (Sopran / Mimì) / Kelebogile Besong (Sopran / Musetta) / Matthew Polenzani (Tenor / Rodolfo) / Andrea Borghini (Baryton / Schaunard) / Nicolas Testé (Bas-baryton / Colline) e.a. Bayerisches Staatsorchester / Stefano Ranzani www.staatsoper.de

  • 03.12.2016
    04.12.2016

    Johann Sebastian Bach - Juloratoriet (I - VI) BWV 248

    Regula Mühlemann (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor) Gaechinger Cantorey / Hans-Christoph Rademann www.bachakademie.de  

  • 08.12.2016
    09.12.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran) Mädchenchor Hannover / Johannes-Brahms-Chor Hannover / NDR Radiophilharmonie / Lionel Bringuier www.ndr.de

  • 16.12.2016

    Audi Julekonsert

    Chen Reiss (Sopran) Georgisches Kammerorchester Ingolstadt / Evan Christ Audi Forum Ingolstadt www.audi.de

  • 23.12.2016
    25.12.2016

    Johann Sebastian Bach - Juloratoriet (IV - VI) BWV 248

    Marlis Petersen (Sopran) / Ursula Eittinger (Alt) / Daniel Behle (Tenor) Nederlands Kamerkoor / Koninklijk Concertgebouworkest / Trevor Pinnock www.concertgebouw.nl

2017

  • 19.02.2017
    24.02.2017
    01.03.2017
    04.03.2017
    09.03.2017

    Andrea Lorenzo Scartazzini - Edward II.Edward II.

    Agneta Eichenholz (Sopran / Isabella) / Ladislav Elgr (Tenor / Piers de Gaveston) / Andrew Harris (Bas / Roger Mortimer) /

    Burkhard Ulrich (Tenor / Bischof von Coventry) / James Kryshak (Tenor / Lightborn) / Jarrett Ott (Baryton / Engel) e.a.

    Chor und Orchester der Deutschen Oper Berlin / Thomas Søndergård

    Christof Loy (Regi) / www.deutscheoperberlin.de

  • 17.03.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist) Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock Oslo Domkyrka www.oslokirkemusikkfestival.no

  • 29.03.2017
    30.03.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Christiane Karg (Sopran) Chœur de l’Orchestre de Paris / Orchestre de Paris / Christoph von Dohnányi Philharmonie de Paris www.orchestredeparis.com

  • 01.04.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist) Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock Philharmonie Luxembourg www.philharmonie.lu

  • 02.04.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist) Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock Konzerthaus Dortmund www.konzerthaus-dortmund.de

  • 03.04.2017

    Johann Sebastian Bach – Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist) Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock Forum am Schlosspark, Ludwigsburg www.forum.ludwigsburg.de

  • 12.04.2017
    15.04.2017
    18.04.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Guglielmo

    Golda Schultz (Sopran / Fiordiligi) / Rachael Wilson (Mezzo-sopran / Dorabella) / Mauro Peter (Tenor / Ferrando) / Christopher Maltman (Baryton / Don Alfonso) / Tara Erraught (Mezzo-sopran / Despina) Bayerisches Staatsorchester München / Ivor Bolton www.staatsoper.de

  • 27.04.2017
    28.04.2017

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna") Hob. XXI:3

    Christina Landshamer (Sopran) / Daniel Behle (Tenor) Dresdner Kammerchor / GewandhausChor / Gewandhausorchester / Trevor Pinnock www.gewandhausorchester.de

  • 10.05.2017

    Giacomo Puccini – La bohèmeMarcello

    Eleonora Buratto (Sopran / Mimì) / Elsa Dreisig (Sopran / Musetta) / Benjamin Bernheim (Tenor / Rodolfo) / Adrian Timpau (Baryton / Schaunard) / Krzysztof Baczyk (Bas-baryton / Colline) e.a. Philharmonia Zurich / Giampaolo Bisanti www.opernhaus.ch

  • 14.05.2017

    Maurice Duruflé - Requiem op. 9

    Wiebke Lehmkuhl (Alt) Rundfunkchor Berlin und seine Gäste /  Deutsche Streicherphilharmonie / Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin / Simon Halsey www.rundfunkchor-berlin.de

  • 18.05.2017

    Alexander Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18

    Johanna Winkel (Sopran) Polish National Radio Symfoni Orkester  / Alexander Liebreich Katowice Concert Hall www.nospr.org.pl

  • 23.05.2017

    Recital – verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano) Marburg, Erwin-Piscator-Haus www.marburger-konzertverein.de

  • 25.05.2017

    Recital - verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano) www.philharmonie-essen.de

  • 27.05.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Hessisches Staatstheater Wiesbaden / Konrad Junghänel www.staatstheater-wiesbaden.de

  • 10.06.2017

    Stefan Heucke - Deutsche Messe ("Tysk mässa")

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    Mainz, St. Stephan’s Kyrka www.dso-berlin.de

  • 11.06.2017

    Stefan Heucke – Deutsche Messe (”Tysk mässa”)

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    Steintor-Varieté Halle www.dso-berlin.de

  • 12.06.2017

    Stefan Heucke - Deutsche Messe ("Tysk mässa")

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    www.dso-berlin.de

  • 25.06.2017

    Benjamin Britten - War Requiem op. 66

    Anna Palimina (Sopran) / Thomas Michael Allen (Tenor) Berliner Singakademie / Philharmonischer Chor Berlin / Chanticleer Singers Johannesburg (Südafrika) / Knaben des Staats- und Domchores Berlin Konzerthausorchester Berlin / Achim Zimmermann www.berliner-singakademie.de

  • 30.06.2017

    UniCredit Festival Natt

    Annette Dasch (Sopran) / Julian Prégardien (Tenor) m. fl. Fünf Höfe München www.hypovereinsbank.de

  • 06.07.2017
    08.07.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Bayerische Staatsoper München / Asher Fisch www.staatsoper.de

  • 14.07.2017

    Aribert Reimann - Fragment ur "Lear"

    Hansgünther Heyme (Talare) / Seam You (Sopran) / Angela Shin (Sopran) Damer av Beethovenchor Ludwigshafen / Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz / Karl-Heinz Steffens Rosengarten Mannheim, Musensaal www.staatsphilharmonie.de

  • 23.07.2017

    Mozart Matiné

    Christiane Karg (Sopran) / Martin Mitterrutzner (Tenor) Estonian Philharmonic Chamber Choir / Mozarteum Orchestra Salzburg / Mirga Gražinytė-Tyla www.salzburgerfestspiele.at

  • 27.08.2017

    Carl Orff - Carmina Burana

    Rosa Feola (Sopran) / Jürgen Sacher (Tenor) Schleswig-Holstein Festival Kör / NDR Ungdomsorkester / NDR Elbphilharmonie Orkester / Krzysztof Urbański www.shmf.de

  • 14.09.2017

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano) www.beethovenfest.de

  • 23.09.2017
    24.09.2017
    27.09.2017
    29.09.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Hanna Elisabeth Müller (Sopran / Pamina) / Brenda Rae (Sopran / Königin der Nacht) / Daniel Behle (Tenor / Tamino) / Matti Salminen (Bass / Sarastro) / Elsa Benoit (Sopran / Papagena) Bayerisches Staatsorchester / Asher Fisch www.staatsoper.de

  • 07.10.2017

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna") Hob. XXI:3

    Chen Reiss (Sopran) / Martin Mitterrutzner (Tenor) Vokalensemble Kölner Dom / Kölner Kammerorchester / Christoph Poppen www.koelner-kammerorchester.de

  • 12.10.2017
    13.10.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran) Wiener Singverein / GewandhausChor / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt www.gewandhausorchester.de

  • 17.10.2017

    Recital – verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano) www.koelner-philharmonie.de

  • 23.10.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran) Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt www.gewandhausorchester.de

  • 01.11.2017
    02.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran) Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt www.musikverein.at

  • 03.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran) Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger www.lje-nrw.de

  • 04.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran) Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger www.lje-nrw.de

  • 05.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran) Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger www.lje-nrw.de

  • 13.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran) Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt www.gewandhausorchester.de

  • 24.11.2017

    Georg Philipp Telemann - Miriways TWV 21:24 (konsert version)Murzah

    André Morsch (Baryton / Miriways) / Robin Johannsen (Sopran / Sophi) / Sophie Karthäuser (Sopran / Bemira) / Lydia Teuscher (Sopran / Nisibis) / Marie-Claude Chappuis (Mezzosopran / Samischa) / Anett Fritsch (Mezzosopran / Zemir) Akademie für Alte Musik Berlin / Bernard Labadie www.ndr.de

  • 10.12.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni KV 527 (konsert version)Don Giovanni

    Shenyang (Basbaryton / Leporello) / Laura Aikin (Sopran / Donna Anna) / Liang Li (Bas / Il Commendatore) / Angel Blue (Sopran / Donna Elvira) / Andrew Staples (Tenor / Don Ottavio) / Kresimir Strazanac (Baryton / Masetto) / Carolina Ullrich (Sopran / Zerlina) Tokyo Symphony Orchestra / Jonathan Nott www.tokyosymphony.jp

  • 31.12.2017

    Joseph Haydn - Die Schöpfung ("Skapelsen") Hob. XXI:2

    Robin Johannsen (Sopran) / Sebastian Kohlhepp (Tenor) RIAS Kammerchor / Freiburger Barockorchester / René Jacobs www.barockorchester.de

2018

  • 01.01.2018

    Joseph Haydn - Die Schöpfung ("Skapelsen") Hob. XXI:2

    Robin Johannsen (Sopran) / Sebastian Kohlhepp (Tenor) RIAS Kammerchor / Freiburger Barockorchester / René Jacobs www.barockorchester.de

  • 21.01.2018
    27.01.2018
    01.02.2018
    10.02.2018
    18.02.2018
    11.07.2018

    Franz Schreker - Die Gezeichneten ("De stigmatiserade")Greven Andrae Vitelozzo Tamare

    Joachim Goltz (Basbaryton / Herzog Antoniotto Adorno) / Jens Larsen (Bas / Lodovico Nardi, Podestà) / Ausrine Stundyte (Sopran / Carlotta Nardi) /

    Peter Hoare (Tenor / Alviano Salvago) e. a.

    Vocalconsort Berlin / Chorsolisten und Orchester der Komischen Oper Berlin / Stefan Soltesz

    Calixto Bieto (Regi) /www.komische-oper-berlin.de

  • 25.01.2018

    Franz Schubert / Fabio Nieder - Romanser

    Sara Aristidou (Sopran) / Helena Rasker (Alt) Münchener Kammarorkester / Clemens Schuldt www.m-k-o.eu

  • 04.02.2018

    Maurice Duruflé - Requiem op. 9

    Elisabeth Jansson (Mezzosopran) / Henrik Dam Thomsen (Violoncello)

    Dansk Radio Konsertkör / Bart Van Reyn

    www.drkonserthuset.dk

  • 23.02.2018

    Gottfried von Einem - An die Nachgeborenen ("Till dem som födds sedan")

    Camilla Nylund (Sopran) Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde in Wien / ORF RSO Wien / Markus Poschner www.musikverein.at

  • 25.02.2018

    Recital – med verk av Schumann, Schoeck, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano) www.konzerthaus-dortmund.de

  • 03.03.2018
    04.03.2018

    Ralph Vaughan Williams - A Sea Symphony

    Laura Aikin (Sopran) Gaechinger Cantorey / SWR Symphonieorchester / Dennis Russell Davies www.bachakademie.de

  • 16.03.2018
    17.03.2018

    Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge (Detlev Glanert)

    WDR Sinfonieorchester Köln / Gustavo Gimeno www.wdr.de

  • 18.03.2018

    Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge (Detlev Glanert)

    WDR Sinfonieorchester Köln / Gustavo Gimeno www.wdr.de

  • 23.03.2018

    Johann Sebastian Bach – Johannespassionen BWV 245

    Elizabeth Watts (Sopran) / Marianne Beate Kielland (Alt) / Stuart Jackson (Tenor / Arior) / Benjamin Bruns (Tenor / Evangelist) / Tobias Berndt (Bas / Arior) NDR Chor / NDR Radiophilharmonie / Andrew Manze www.ndr.de

  • 31.03.2018

    Johannes Brahms – Ett tyskt requiem op. 45

    Christina Landshamer (Sopran) Philharmonischer Chor Berlin / Konzerthausorchester Berlin / Michael Sanderling www.konzerthaus.de

  • 20.04.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Miriam Feuersinger (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor) Chor des Städtischen Musikvereins zu Düsseldorf / Düsseldorfer Symphoniker / Axel Kober www.tonhalle.de

  • 27.04.2018

    Bernd Alois Zimmermann - Ekklesiastische Aktion

    Manfred Böll (Talare) / Stefan Hunstein (Talare) SWR Symphonieorchester / Ingo Metzmacher www.swr.de

  • 12.05.2018
    16.05.2018
    18.05.2018
    21.05.2018
    03.06.2018

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Gürzenich-Orchester Köln / Rubén Dubrovsky www.oper.koeln

  • 27.05.2018
    28.05.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Kateryna Kasper (Sopran) / Katharina Magiera (Alt) / AJ Glueckert (Tenor) Cäcilienchor Frankfurt / Figuralchor Frankfurt / Frankfurter Kantorei / Frankfurter Singakademie Museumsorchester Frankfurt / Sebastian Weigle www.museumskonzerte.de

  • 09.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano) www.schloss-elmau.de

  • 11.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano) www.berliner-philharmoniker.de

  • 14.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano) www.musikverein-graz.at

  • 17.06.2018

    Othmar Schoeck - Notturno op. 47

    Winterthurer Streichquartett www.musikkollegium.ch

  • 23.06.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Marlis Petersen (Sopran) / Marion Eckstein (Alt) / Matthias Klink (Tenor) Württembergischer Kammerchor / Orchestre Philharmonique de Strasbourg / Dieter Kurz www.wuerttembergischer-kammerchor.de

  • 08.07.2018

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor / Grafenegg Academy Orchestra / Leon Botstein www.grafenegg.com

  • 21.07.2018

    Joesph Haydn - Missa in angustiis (Lord Nelson Mässa) Hob. XXII: 11

    Hannah Morrison (Sopran) / Elisabeth Kulman (Mezzo-sopran) / Nicholas Phan (Tenor) Tanglewood Festival Chorus / Boston Symphony Orchestra / Herbert Blomstedt www.bso.org

  • 06.08.2018

    Opera konsert - med verk av Strauss, Mozart, Verdi och Respighi

    Krešimir Stražanac (Bas-baryton) European Union Youth Orchestra / Manfred Honeck www.bolzanofestivalbozen.it

  • 15.08.2018
  • 19.08.2018

    Robert Schumann - Scenen aus Goethes FaustFaust / Pater Seraphicus / Doctor Marianus

    Christina Gansch (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor) / Yorck Felix Speer (Bas)  e. a. Klaus Maria Brandauer (Talare) Flensburger Bach-Chor / Symphonischer Chor Hamburg / Sønderjyllands Symfoniorkester / Matthias Janz www.shmf.de

  • 03.09.2018
    04.09.2018
    05.09.2018
    06.09.2018
    07.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen www.br.de/ard-music-competition

  • 10.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen www.br.de/ard-music-competition

  • 12.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen www.br.de/ard-music-competition

  • 04.11.2018
    08.11.2018
    11.11.2018
    13.11.2018
    16.11.2018
    21.11.2018
    24.11.2018
    28.11.2018
    01.12.2018

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Don Alfonso

    Ruzan Mantashyan (Sopran / Fiordiligi) / Anna Goryachova (Mezzo-sopran / Dorabella) / Frédéric Antoun (Tenor / Ferrando) / Andrei Bondarenko (Baryton / Guglielmo) / Rebeca Olvera (Sopran / Despina) Philharmonia Zürich / Cornelius Meister Kirill Serebrennikov (Regi) / www.opernhaus.ch

  • 18.11.2018

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Mandy Fredrich (Sopran) Vocal Concert Dresden (Extra-kör) / Dresdner Kreuzchor / Dresdner Philharmonie / Roderich Kreile www.kreuzchor.de

  • 06.12.2018

    Henryk Mikołaj Górecki – Symfoni nr 2 "Kopernikowska" op. 31

    Marita Solberg (Sopran) / Joanna Freszel (Sopran) / JingXing Tan (Tenor) / Rafał Pawnuk (Bas) Polish Radio Choir / Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia / Polish National Radio Symphony Orchestra / Alexander Liebreich www.nospr.org.pl

  • 19.12.2018

    Johann Sebastian Bach - Magnificat BWV 243 och Kantater BWV 66 & 110

    Julia Sophie Wagner (Sopran) / Ingeborg Danz (Alt) / Lothar Odinius (Tenor) Purcell Choir Budapest / Bach Ensemble Helmuth Rilling / Helmuth Rilling www.helmuth-rilling.de

  • 20.12.2018

    Johann Sebastian Bach - Magnificat BWV 243 och Kantater BWV 66 & 110

    Julia Sophie Wagner (Sopran) / Ingeborg Danz (Alt) / Lothar Odinius (Tenor) Purcell Choir Budapest / Bach Ensemble Helmuth Rilling / Helmuth Rilling www.helmuth-rilling.de

  • 30.12.2018
    31.12.2018

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosalinde) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Adrian Angelico (Kontratenor / Prinz Orlofsky) e.a. NDR Chor / NDR Elbphilharmonie Orchester / Manfred Honeck www.ndr.de

2019

  • 01.01.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosalinde) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Adrian Angelico (Kontratenor / Prinz Orlofsky) e.a. NDR Chor / NDR Elbphilharmonie Orchester / Manfred Honeck www.ndr.de

  • 13.01.2019
    14.01.2019
    15.01.2019

    Alexander von Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18

    Jennifer Holloway (Sopran) Gürzenich-Orchester Köln / Pablo González www.guerzenich-orchester.de

  • 07.02.2019
    08.02.2019

    Dmitrij Sjostakovitj - Symfoni no. 13 b-moll op. 113 ("Babi Yar")

    Herrar av MDR Radiokören / Gewandhausorchester Leipzig / Michael Sanderling www.gewandhausorchester.de

  • 17.02.2019

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Simone Schneider (Sopran I) / Jacquelyn Wagner (Sopran II) / Regula Mühlemann (Sopran III) / Claudia Mahnke (Alt I) / Katharina Magiera (Alt II) / Simon O’Neill (Tenor) / Evgeny Nikitin (Bas) Münchner Philharmoniker / Philharmonischer Chor München / Orfeón Donostiarra / Augsburger Domsingknaben / Valery Gergiev www.philharmoniedeparis.fr

  • 22.02.2019
    23.02.2019

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Robin Johannsen (Sopran) / Marcjanna Myrlak (Mezzosopran) / ​Daniel Behle (Tenor)

    Philharmonischer Chor Warschau / Philharmonisches Orchester Warschau / Bartosz Michałowski

    www.filharmonia.pl

  • 02.03.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosaline) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Stefanie Irányi (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) e.a. Philharmonischer Chor München / Bamberger Symphoniker / Manfred Honeck www.bamberger-symphoniker.de

  • 03.03.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosaline) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Stefanie Irányi (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) e.a. Philharmonischer Chor München / Bamberger Symphoniker / Manfred Honeck www.bamberger-symphoniker.de

  • 06.03.2019
    07.03.2019
    08.03.2019

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Katharina Konradi (Sopran) / Marie-Sophie Pollak (Sopran) / Agnes Kovacs (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Gabriel Böer (Gosse-Sopran) / Steve Davislim (Tenor) Balthasar-Neumann-Chor / Tonhalle-Orchester Zürich / Thomas Hengelbrock www.tonhalle-orchester.ch

  • 24.03.2019
    28.03.2019
    31.03.2019

    Richard Wagner - Parsifal WWV 111Amfortas

    Nina Stemme (Sopran / Kundry) / Burkhard Fritz (Tenor / Parsifal) / Bálint Szabó (Bas / Titurel) / René Pape (Bas / Gurnemanz) / Derek Welton (Bas / Klingsor) e. a. Bayerisches Staatsorchester / Kirill Petrenko www.staatsoper.de

  • 05.04.2019

    Richard Wagner - Tannhäuser WWV 70Wolfram von Eschenbach

    Stephen Gould (Tenor / Tannhäuser) / Lise Davidsen (Sopran / Elisabeth) / Tanja Ariane Baumgartner (Mezzosopran / Venus) / Mika Kares (Bas / Hermann, Landgraf von Thüringen) e.a. Chor der Oper Zürich / Zusatzchor der Oper Zürich / SoprAlti der Oper Zürich / Philharmonia Zürich / Axel Kober www.opernhaus.ch

  • 26.05.2019
    29.05.2019
    01.06.2019
    06.06.2019
    10.06.2019
    13.06.2019
    18.07.2019

    Christoph Willibald Gluck - AlcesteHercule / Grand-Prêtre

    Dorothea Röschmann (Sopran / Alceste) / Charles Castronovo (Tenor / Admète) e.a. Bayerisches Staatsorchester / Antonello Manacorda Sidi Larbi Cherkaoui (Regi) / www.staatsoper.de

  • 11.06.2019
  • 16.06.2019

    Gioachino Rossini - Petite messe solennelle

    Simona Šaturová (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor) NDR Chor / Klavierduo Tal & Groethuysen / Dirk Luymes (Harmonium) / Klaas Stok www.ndr.de

  • 05.07.2019

    Carl Orff - Carmina Burana

    Yeree Suh (Sopran) / Tilman Lichdi (Tenor) MDR Chor / MDR Kinderchor / MDR Sinfonieorchester / Christoph Gedschold www.mdr.de

  • 06.07.2019

    Carl Orff - Carmina Burana

    Yeree Suh (Sopran) / Tilman Lichdi (Tenor) MDR Chor / MDR Kinderchor / MDR Sinfonieorchester / Christoph Gedschold www.mdr.de

  • 13.07.2019

    Kammarmusikkonsert - med verk av Mahler och Schönberg

    Gerold Huber (Piano) Münchner Kammerorchester / Kammermusikensemble www.m-k-o.eu

  • 16.08.2019

    Pjotr Iljitj Tjajkovskij - Eugen OneginEugen Onegin

    Natalya Pavlova (Sopran / Tatjana) / Maria Fiselier (Mezzosopran / Olga) / Aleš Briscein (Tenor / Lenski) / Dimitry Ivashchenko (Bas / Gremin) e.a. Chor und Orchester der Komischen Oper Berlin / Ainārs Rubiķis www.eif.co.uk

  • 30.08.2019

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Erin Wall (Sopran I / Magna Peccatrix) / Michaela Kaune (Sopran II / Una poenitentium) / Marisol Montalvo (Sopran III / Mater gloriosa) / Mihoko Fujimura (Alt I / Mulier Samaritana) / Gerhild Romberger (Alt II / Maria Aegyptiaca) / Robert Dean Smith (Tenor / Doctor Marianus) / Mikhail Petrenko (Bas / Pater profundus) Rundfunkchor Berlin / Tschechischer Philharmonischer Chor Brno / Slowakischer Philharmonischer Chor / Staats- und Domchor Berlin Konzerthausorchester Berlin / Christoph Eschenbach www.konzerthaus.de

  • 06.09.2019
    07.09.2019

    Antonín Dvořák - Te Deum op. 103

    Simona Šaturová (Sopran) Chor des Bayerischen Rundfunks / WDR Rundfunkchor / WDR Sinfonieorchester / Cristian Măcelaru www.wdr.de

  • 19.09.2019

    Luigi Dallapiccola - Il prigioniero

    Anna Maria Chiuri (Mezzosopran) / Stephan Rügamer (Tenor) DR Symfoniorkester / Gianandrea Noseda www.drkoncerthuset.dk

  • 10.10.2019
    11.10.2019

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Christiane Karg (Sopran) MDR Rundfunkchor / HR Sinfonieorchester / David Zinman www.hr-sinfonieorchester.de

  • 20.10.2019
    26.10.2019
    30.10.2019
    02.11.2019
    08.11.2019

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Don Alfonso

    Ruzan Mantashyan (Sopran / Fiordiligi) / Anna Goryachova (Mezzo-sopran / Dorabella) / Alexey Neklyudov (Tenor / Ferrando) / Konstantin Shushakov (Baryton / Guglielmo) / Rebeca Olvera (Sopran / Despina) e.a. Chor der Oper Zürich / Philharmonia Zürich / Ottavio Dantone www.opernhaus.ch

  • 13.11.2019

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    The Orchestra Now / Leon Botstein www.theorchestranow.org

  • 14.11.2019

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    The Orchestra Now / Leon Botstein www.theorchestranow.org

  • 19.11.2019

    LieblingsLiederLounge ("Favoritsånger Lounge") - med sånger från Wien runt sekelskiftet

    Master studenter av musikhögskolan Hannover / Prof. Jan Philip Schulze (Piano) www.nsks.de

  • 22.11.2019

    Recital - med verk av Schubert, Fauré och Brahms

    Susanna Klovsky (Piano) www.lifevictoria.com

  • 31.12.2019

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider www.staatsoper.de

2020

  • 03.01.2020
    05.01.2020
    07.01.2020
    11.01.2020

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider www.staatsoper.de

  • 30.01.2020
    31.01.2020

    Frank Martin - Sechs Monologe aus "Jedermann" ("Sex monologer ur Envar")

    NDR Elbphilharmonie Orchester / Marek Janowski www.ndr.de

  • 08.02.2020

    Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125

    Janai Brugger (Sopran) / Sophie Harmsen (Mezzo-sopran) / Bernard Richter (Tenor) musicAeterna Choir / musicAeterna / Teodor Currentzis www.musicaeterna.org

  • 21.02.2020

    Johannes Brahms / Detlev Glanert - Vier Präludien und Ernste Gesänge («Fyra preludier och allvarliga sånger»)

    Brussels Philharmonic / Stéphane Denève www.brusselsphilharmonic.be

  • 22.02.2020

    Johannes Brahms / Detlev Glanert - Vier Präludien und Ernste Gesänge («Fyra preludier och allvarliga sånger»)

    Brussels Philharmonic / Stéphane Denève www.brusselsphilharmonic.be

  • 27.02.2020

    Romankonsert - Thomas Manns Bergtagen

    Helsingborgs Symfoniorkester / Stefan Solyom www.helsingborgskonserthus.se

  • 05.03.2020
    06.03.2020
    07.03.2020

    Ludwig van Beethoven - Missa Solemnis op. 123

    Susanne Bernhard (Sopran) / Kismara Pessatti (Mezzosopran) / Atalla Ayan (Tenor) Coro Acadêmico da OSESP / Coro da OSESP Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo / Thierry Fischer www.osesp.art.br

  • 13.03.2020

    Ludwig van Beethoven - Mässa C-dur op. 86

    Iwona Sobotka (Sopran) / Virginie Verrez (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor) Groot Omroepkoor / Florian Helgath (Körmästare) Radio Filharmonisch Orkest / Karina Canellakis www.radiofilharmonischorkest.nl

  • 21.03.2020

    [Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125]

    Janai Brugger (Sopran) / Elisabeth Kulman (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor) musicAeterna Choir (Vitaly Polonsky, Choreinstudierung) / musicAeterna / Teodor Currentzis www.beethovenfest.de www.konzerthaus.at

  • 23.03.2020

    [Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125]

    Janai Brugger (Sopran) / Elisabeth Kulman (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor) musicAeterna Choir (Vitaly Polonsky, Choreinstudierung) / musicAeterna / Teodor Currentzis www.beethovenfest.de www.konzerthaus.at

  • 02.04.2020

    [Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")]

    Julia Kleiter (Sopran) / Ensemble Labyrinth www.opernhaus.ch

  • 10.04.2020

    [Antonín Dvořák - Stabat mater op. 58]

    Genia Kühmeier (Sopran) / Gerhild Romberger (Alt) / Steve Davislim (Tenor) Czech Philharmonic Choir Brno / Konzerthausorchester Berlin / Christoph Eschenbach www.konzerthaus.de

  • 01.05.2020
    07.05.2020
    13.05.2020
    16.05.2020
    23.05.2020

    [Leoš Janáček - Den listiga lilla räven ("Příhody lišky Bystroušky")]Skogvaktaren

    Frankfurt Operans Kör & Barn Kör / Frankfurter Opern- und Museumsorchester / Ryan Wigglesworth www.oper-frankfurt.de

  • 01.06.2020
    04.06.2020
    07.06.2020
    10.06.2020

    [Christoph Willibald Gluck - Alceste]Hercule / Grand-Prêtre

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Antonello Manacorda www.staatsoper.de

  • 06.06.2020

    Frank Martin - Sex monologer ur "Jedermann"

    Sophie Raynaud (Piano) / Nikolaus Bachler (Talare) Andreas Weirich (Regi) www.staatsoper.de  

  • 13.06.2020
    15.06.2020
    18.06.2020
    21.06.2020

    [Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588]Don Alfonso

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Constantin Trinks www.staatsoper.de

  • 27.06.2020

    [Max Bruch - Das Lied von der Glocke ("Sången om klockan") op. 45]

    Susanne Bernard (Sopran) / Catriona Morison (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor) Chor der Gaechinger Cantorey Sinfonieorchester Basel / Hans-Christoph Rademann www.bachakademie.de

  • 04.07.2020
    05.07.2020

    [Carl Nielsen - Symfoni Nr. 3 op. 27 „Sinfonia espansiva“]

    Sarah Aristidou (Sopran) NDR Elbphilharmonie Orchester / Alan Gilbert www.shmf.de

  • 11.07.2020

    [Richard Wagner - Tannhäuser WWV 70 (akt III konsert version)]Wolfram von Eschenbach

    Sara Jakubiak (Sopran / Elisabeth) / Marina Prudenskaya (Mezzo-sopran / Venus) / Christopher Ventris (Tenor / Tannhäuser) Tanglewood Festival Chorus and Boston Symphony Children’s Choir (James Burton) / Boston Symphony Orchestra / Andris Nelsons www.bso.org

  • 25.08.2020

    [Ludwig van Beethoven - Missa solemnis op. 123]

    Mari Eriksmoen (Sopran) / Stefanie Irányi (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor) Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock www.shmf.de

  • 26.08.2020

    [Ludwig van Beethoven - Missa solemnis op. 123]

    Mari Eriksmoen (Sopran) / Stefanie Irányi (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor) Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock www.shmf.de

  • 02.09.2020
    04.09.2020
    07.09.2020
    10.09.2020
    12.09.2020

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte („Trollflöjten“) KV 620Papageno

    Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Jordan de Souza www.staatsoper.de

  • 04.09.2020

    [Alexander von Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18]

    Juliane Banse (Sopran) Bremer Philharmoniker / Marko Letonja www.musikfest-bremen.de

  • 31.10.2020
    05.11.2020
    08.11.2020
    12.11.2020
    15.11.2020
    20.11.2020

    [Walter Braunfels - Die Vögel ("Fåglarna") op. 30]Ratefreund / "God vän"

    Wolfgang Koch (Baryton / Prometheus) / Günter Papendell (Baryton / Wiedhopf) / Caroline Wettergreen (Sopran / Nachtigall) / Charles Workman (Tenor / Hoffegut) e. a. Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Ingo Metzmacher Frank Castorf (Regi) www.staatsoper.de

  • 21.11.2020

    [Salvatore Sciarrino - Piogge diverse ("Olika regn" / Uruppförande)]

    Dresdner Philharmonie / Marek Janowski www.dresdnerphilharmonie.de