Neues Deutsches Theater, Prag, 4 juni 1924. Den «Lyrische Symphonie» har premiär under ledning av kompositören: Alexander von Zemlinsky. Som en kombination av det lyriska och det symfoniska visar den «lyriska symfonin» paralleller till Gustav Mahlers «Lied von der Erde», framför allt elementet av exotiserande textlig grund. Zemlinsky själv hänvisade till Mahler när han informerade sin förläggare Emil Hertzka om att han hade «… skrivit något liknande jordens sång». Ändå kan skillnaderna mellan de två verken inte förbises eller -höras.
Efter nästan 100 år kan denna kombination av det lyriska och det symfoniska höras igen på premiärens ställe: på «Zemlinsky 150» festivalen av den Tjeckiska Statsoperan.

Zemlinskys «Lyrisk Symfoni», tillsammans med tjeckiska statsoperans orkester under Karl-Heinz Steffens den 10 oktober på Prags Statsopera.

Events 2021

  • 24.10.2021

    Carnaval du Cor

    François Bastian / Bora Demir / Carsten Duffin / Marc Gruber / Christian Lampert / Johannes Otter /

    Zora Slokar / Swantje Vesper / Milena Viotti / Dominik Zinsstag (Horn)

    Stefan Steinemann (Dirigent) / Klaus Wallendorf (Programledare)

    www.kiecks.net

  • 29.10.2021

    Sångafton - Des Knaben Wunderhorn

    Caroline Melzer (Sopran) / Cédric Pescia (Piano)

    www.ensemble-enscene.ch

  • 04.11.2021

    Åskväder och blixtslag - verk av Gustav Mahler och Wolfgang Rihm

    Marie Seidler (Mezzosopran) / Felix Knopp (Talare)

    Symphoniker Hamburg / Sylvain Cambreling

    www.symphonikerhamburg.de

  • 12.11.2021
    14.11.2021
    18.11.2021

    Walter Braunfels - Die Vögel ("Fåglarna") op. 30Ratefreund / "God vän"

    Wolfgang Koch (Baryton / Prometheus) / Günter Papendell (Baryton / Wiedhopf) / Caroline Wettergreen (Sopran / Nachtigall) /

    Charles Workman (Tenor / Hoffegut) e. a.

    Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Ingo Metzmacher

    Frank Castorf (Regi)

    www.staatsoper.de

  • 21.11.2021

    Paul Hindemith - When lilacs last in the door-yard bloom'd

    Anke Vondung (Mezzosopran)

    MDR Rundfunkchor / MDR Sinfonieorchester / Dennis Russell Davies

    www.mdr.de

  • 09.12.2021

    Hans Huber - Weissagung und Erfüllung (1913)

    Maya Boog (Sopran) / Eva Vogel (Mezzosopran) / Mauro Peter (Tenor)

    Basler Gesangverein / Knabenkantorei Basel

    Sinfonieorchester Basel / Duncan Ward

    www.sinfonieorchesterbasel.ch

  • 17.12.2021
    18.12.2021
    19.12.2021

    Johann Sebastian Bach - Juloratoriet (I-III) BWV 248

    Nikola Hillebrand (Sopran) / Catriona Morison (Alt) / Mauro Peter (Tenor)

    Orquesta y Coro Nacionales de España / David Afkham

    www.ocne.mcu.es

  • 29.12.2021
    30.12.2021
    31.12.2021

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Siobhan Stagg (Sopran / Rosalinde) / Nikola Hillebrand (Sopran / Adele) / Michael Schade (Tenor / Gabriel von Eisenstein) /

    Stephanie Houtzeel (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) / Jean-Paul Fouchécourt (Tenor / Dr. Blind) e.a.

    Orchestre national de Lyon / Nikolaj Szeps-Znaider

    www.auditorium-lyon.com


Events 2022

  • 01.01.2022

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Siobhan Stagg (Sopran / Rosalinde) / Nikola Hillebrand (Sopran / Adele) / Michael Schade (Tenor / Gabriel von Eisenstein) /

    Stephanie Houtzeel (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) / Jean-Paul Fouchécourt (Tenor / Dr. Blind) e.a.

    Orchestre national de Lyon / Nikolaj Szeps-Znaider

    www.auditorium-lyon.com

  • 24.01.2022

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Christina Landshamer (Sopran)

    Prague Philharmonic Choir / Prague Radio Symphony Orchestra / Alexander Liebreich

    www.prso.czechradio.eu

  • 13.03.2022

    Frank Martin - Golgotha (1945 / 1948)

    Johanna Winkel (Sopran) / Virginie Verrez (Alt) / Stephan Rügamer (Tenor) / Konstantin Wolff (Bas)

    Philharmonischer Chor Berlin / Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt / Maike Bühle

    www.philharmonischer-chor.berlin

  • 19.03.2022

    Hèctor Parra - Wanderwelle (Tysk urpremiär)

    WDR Symfoniorkester / Andris Poga

    www.wdr.de

  • 23.03.2022

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Ainhoa Arteta (Soprano)

    Orfeón Pamplonés / Basque National Orchestra / Georg Mark

    www.euskadikoorkestra.eus

  • 25.03.2022
    28.03.2022

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Ainhoa Arteta (Soprano)

    Orfeón Pamplonés / Basque National Orchestra / Georg Mark

    www.euskadikoorkestra.eus

  • 29.03.2022

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Ainhoa Arteta (Soprano)

    Orfeón Pamplonés / Basque National Orchestra / Georg Mark

    www.euskadikoorkestra.eus

  • 01.04.2022

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Ainhoa Arteta (Soprano)

    Orfeón Pamplonés / Basque National Orchestra / Georg Mark

    www.euskadikoorkestra.eus

  • 14.04.2022
    15.04.2022

    Johann Sebastian Bach - Matteuspassionen BWV 244

    Regula Mühlemann (Sopran) / Anna Lucia Richter (Alt) / Patrick Grahl (Tenor / Evangelist) / Wolfram Lattke (Tenor / Arior) / Krešimir Stražanac (Bas / Arior)

    Thomanerchor Leipzig / Gewandhausorchester / Andreas Reize

    www.gewandhausorchester.de

  • 03.05.2022
    06.05.2022
    09.05.2022
    12.05.2022
    16.05.2022

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Maria Bengtsson (Sopran / Contessa Almaviva) / Regula Mühlemann (Sopran / Susanna) / Peter Kellner (Bas-baryton / Figaro) / Virginie Verrez (Mezzosopran / Cherubino) e. a.

    Orkester och Kör av Wiener Staatsoper / Adam Fischer

    www.wiener-staatsoper.at

  • 20.05.2022
    22.05.2022
    23.05.2022

    Joseph Haydn - L'anima del filosofo (ossia: Orfeo ed Euridice) Hob. 28/13Creonte

    Emőke Baráth (Sopran / Euridice) / Krystian Adamo (Tenor / Orfeo) / Alicia Amo (Sopran / Genio) e. a.

    Chorwerk Ruhr / Alexander Lükene (Körmästare)

    Düsseldorfer Symphoniker / Adam Fischer

    Birgit Kajtnar (Regi)

    www.tonhalle.de

  • 17.07.2022
    20.07.2022
    23.07.2022
    25.07.2022
    27.07.2022

    Richard Strauss - CapriccioDer Graf

    Diana Damrau (Sopran / Die Gräfin) / Pavol Breslik (Tenor / Flamand) / Vito Priante (Baryton / Olivier) e.a.

    Bayerisches Staatsorchester / Lothar Koenigs

    David Marton (Regi)

    www.staatsoper.de

  • 23.10.2022

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Regula Mühlemann (Sopran) / Jacquelyn Wagner (Sopran) / Sarah Wegener (Sopran) / Jennifer Johnston (Mezzosopran)

    Hilary Summers (Alt) / Vincent Wolfsteiner (Tenor) / Shenyang (Bas)

    Royal Liverpool Philharmonic Choir / Philharmonia Chorus / Bournemouth Symphony Chorus / City of London Choir

    Tiffin Boys‘ Choir / The Temple Church Choir

    Royal Liverpool Philharmonic Orchestra / Royal Philharmonic Orchestra / Vasily Petrenko

    www.rpo.co.uk


Gångna Tider

2016

  • 19.03.2016
    22.03.2016
    25.03.2016
    28.03.2016

    Richard Wagner - Tristan och IsoldeKurwenal

    Eva-Maria Westbroek (Sopran / Isolde) / Stuart Skelton (Tenor / Tristan) / Stephen Milling (Bas / Marke) / Sarah Connolly (Mezzo-sopran / Brangäne) e.a.

    Berliner Philharmoniker / Sir Simon Rattle

    Maruisz Trenlinsky (Regi) / www.festspielhaus.de

  • 31.03.2016
    03.04.2016

    Richard Wagner - Tristan och Isolde (konsert version)Kurwenal

    Berliner Philharmoniker / Sir Simon Rattle

    www.berliner-philharmoniker.de

  • 10.04.2016

    Recital - med verk av Schumann, Schoeck, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano)

    Statsgalleri Stuttgart, Vortragssaal

     

  • 22.04.2016
    24.04.2016

    Luigi Dallapiccola - Il prigioniero

    NDR Sinfonieorchester / Thomas Hengelbrock

    www.ndr.de

  • 05.05.2016

    Bernd Alois Zimmermann - Ekklesiastische Aktion

    SWR Sinfonierorchester Baden-Baden und Freiburg / Sylvain Cambreling

    www.swr.de

  • 09.06.2016
    10.06.2016

    Johann Sebastian Bach - Matteuspassionen BWV 244

    Martina Janková (Sopran) / Ann Hallenberg (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor) / Peter Mattei (Baryton) / Panajotis Iconomou (Bass / Pilatus)

    MDR Rundfunkchor / NDR Chor / Gewandhausorchester Leipzig / Trevor Pinnock

    www.gewandhausorchester.de

     

  • 19.06.2016
    20.06.2016

    Gustav Mahler - Das Lied von der Erde ("Jordens sång")

    Klaus Florian Vogt (Tenor)

    Münchner Philharmoniker / Long Yu

    www.mphil.de

  • 24.06.2016

    Gustav Mahler - Das Lied von der Erde ("Jordens sång")

    Klaus Florian Vogt (Tenor)

    Münchner Philharmoniker / Long Yu

    www.kissingersommer.de

  • 01.07.2016
    02.07.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Emily Magee (Sopran I) / Juliane Banse (Sopran II) / Ai Ichihara (Sopran III) / Etsuko Kanou (Alt I) / Gerhild Romberger (Alt II) /

    Simon O’Neill (Tenor) / Shen Yang (Bas)

    Ritsuyukai Choir / The Little Singers of Tokyo / New Japan Philharmonic Orchestra / Daniel Harding

    www.njp.or.jp

  • 04.07.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Emily Magee (Sopran I) / Juliane Banse (Sopran II) / Ai Ichihara (Sopran III) / Etsuko Kanou (Alt I) / Gerhild Romberger (Alt II) /

    Simon O’Neill (Tenor) / Shen Yang (Bas)

    Ritsuyukai Choir / The Little Singers of Tokyo / New Japan Philharmonic Orchestra / Daniel Harding

    www.njp.or.jp

  • 16.07.2016
    17.07.2016

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna")

    Johanna Winkel (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    Flensburger Bach-Chor / Symphonischer Chor Hamburg / Elbipolis Barockorchester Hamburg / Matthias Janz

    www.shmf.de

  • 23.07.2016
    24.07.2016

    Mozart Matiné

    Christina Landshamer (Sopran) / Katharina Magiera (Mezzosopran) / Julian Prégardien (Tenor)

    Salzburger Bachchor / Mozarteum Orchester Salzburg / Ádám Fischer

    www.salzburgerfestspiele.at

  • 04.09.2016

    Kvartett-Recital - med verk av Schubert, Schumann och Brahms

    Annette Dasch (Sopran) / Michaela Schuster (Mezzosopran) / Paul Schweinester (Tenor)

    Gerold Huber (Piano)

    www.schubertiade.at

  • 08.09.2016

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Erin Wall (Sopran I) / Angela Meade (Sopran II) / Claudia Boyle (Sopran III) / Annely Peebo (Alt I) / Katarina Dalayman (Alt II) /

    Michael Schade (Tenor) / Ain Anger (Bas)

    New National Theatre Chorus / Ritsuyukai Choir / NHK Tokyo Children Chorus / NHK Symphony Orchestra / Paavo Järvi

    www.nhkso.or.jp

  • 17.09.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Ilse Eerens (Sopran) / Annely Peebo (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    MDR Rundfunkchor / MDR Sinfonieorchester / Risto Joost

    www.mdr.de

  • 22.09.2016
    23.09.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Camilla Tilling (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Steve Davislim (Tenor)

    Balthasar-Neumann-Chor / Gewandhausorchester / Thomas Hengelbrock

    www.gewandhausorchester.de

  • 30.09.2016
    01.10.2016
    02.10.2016

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Die erste Walpurgisnacht ("Först Valborgsmässoafton") op. 60

    Anja Schlosser (Mezzo-soprano) / Andrew Staples (Tenor) / Thomas Stimmel (Bass)

    Orquesta y Coro Nacionales de España / David Afkham

    ocne.mcu.es

  • 15.10.2016
    20.10.2016
    23.10.2016
    27.10.2016
    29.10.2016

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Julia Kleiter (Sopran / Contessa Almaviva) / Julie Fuchs (Sopran / Susanna) / Alexander Miminoshvili (Bas-baryton / Figaro) / Paula Murrihy (Mezzo-sopran / Cherubino) e.a.

    Philharmonia Zürich / Giovanni Antonini

    www.opernhaus.ch

  • 04.11.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran)

    National Philharmonic Choir / Poznań Philharmonic Orchestra / Andrzej Borejko

    www.filharmoniapoznanska.pl

  • 10.11.2016
    11.11.2016
    12.11.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45Allgemein

    Christiane Karg (Sopran)

    Chicago Symphony Chorus / Chicago Symphony Orchestra / Jaap van Zweden

    cso.org

  • 19.11.2016
    23.11.2016
    26.11.2016

    Giacomo Puccini - La bohèmeMarcello

    Serena Farnocchia (Sopran / Mimì) / Kelebogile Besong (Sopran / Musetta) / Matthew Polenzani (Tenor / Rodolfo) /

    Andrea Borghini (Baryton / Schaunard) / Nicolas Testé (Bas-baryton / Colline) e.a.

    Bayerisches Staatsorchester / Stefano Ranzani

    www.staatsoper.de

  • 03.12.2016
    04.12.2016

    Johann Sebastian Bach - Juloratoriet (I - VI) BWV 248

    Regula Mühlemann (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor)

    Gaechinger Cantorey / Hans-Christoph Rademann

    www.bachakademie.de

     

  • 08.12.2016
    09.12.2016

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran)

    Mädchenchor Hannover / Johannes-Brahms-Chor Hannover / NDR Radiophilharmonie / Lionel Bringuier

    www.ndr.de

  • 16.12.2016

    Audi Julekonsert

    Chen Reiss (Sopran)

    Georgisches Kammerorchester Ingolstadt / Evan Christ

    Audi Forum Ingolstadt

    www.audi.de

  • 23.12.2016
    25.12.2016

    Johann Sebastian Bach - Juloratoriet (IV - VI) BWV 248

    Marlis Petersen (Sopran) / Ursula Eittinger (Alt) / Daniel Behle (Tenor)

    Nederlands Kamerkoor / Koninklijk Concertgebouworkest / Trevor Pinnock

    www.concertgebouw.nl

2017

  • 19.02.2017
    24.02.2017
    01.03.2017
    04.03.2017
    09.03.2017

    Andrea Lorenzo Scartazzini - Edward II.Edward II.

    Agneta Eichenholz (Sopran / Isabella) / Ladislav Elgr (Tenor / Piers de Gaveston) / Andrew Harris (Bas / Roger Mortimer) /

    Burkhard Ulrich (Tenor / Bischof von Coventry) / James Kryshak (Tenor / Lightborn) / Jarrett Ott (Baryton / Engel) e.a.

    Chor und Orchester der Deutschen Oper Berlin / Thomas Søndergård

    Christof Loy (Regi) / www.deutscheoperberlin.de

     

  • 17.03.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist)

    Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    Oslo Domkyrka

    www.oslokirkemusikkfestival.no

  • 29.03.2017
    30.03.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Christiane Karg (Sopran)

    Chœur de l’Orchestre de Paris / Orchestre de Paris / Christoph von Dohnányi

    Philharmonie de Paris

    www.orchestredeparis.com

  • 01.04.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist)

    Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    Philharmonie Luxembourg

    www.philharmonie.lu

  • 02.04.2017

    Johann Sebastian Bach - Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist)

    Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    Konzerthaus Dortmund

    www.konzerthaus-dortmund.de

  • 03.04.2017

    Johann Sebastian Bach – Johannespassionen BWV 245

    Daniel Behle (Evangelist)

    Balthasar-Neumann-Chor och solister / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    Forum am Schlosspark, Ludwigsburg

    www.forum.ludwigsburg.de

  • 12.04.2017
    15.04.2017
    18.04.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Guglielmo

    Golda Schultz (Sopran / Fiordiligi) / Rachael Wilson (Mezzo-sopran / Dorabella) / Mauro Peter (Tenor / Ferrando) /

    Christopher Maltman (Baryton / Don Alfonso) / Tara Erraught (Mezzo-sopran / Despina)

    Bayerisches Staatsorchester München / Ivor Bolton

    www.staatsoper.de

  • 27.04.2017
    28.04.2017

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna") Hob. XXI:3

    Christina Landshamer (Sopran) / Daniel Behle (Tenor)

    Dresdner Kammerchor / GewandhausChor / Gewandhausorchester / Trevor Pinnock

    www.gewandhausorchester.de

  • 10.05.2017

    Giacomo Puccini – La bohèmeMarcello

    Eleonora Buratto (Sopran / Mimì) / Elsa Dreisig (Sopran / Musetta) / Benjamin Bernheim (Tenor / Rodolfo) / Adrian Timpau (Baryton / Schaunard) / Krzysztof Baczyk (Bas-baryton / Colline) e.a.

    Philharmonia Zurich / Giampaolo Bisanti

    www.opernhaus.ch

  • 14.05.2017

    Maurice Duruflé - Requiem op. 9

    Wiebke Lehmkuhl (Alt)

    Rundfunkchor Berlin und seine Gäste /  Deutsche Streicherphilharmonie / Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin / Simon Halsey

    www.rundfunkchor-berlin.de

  • 18.05.2017

    Alexander Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18

    Johanna Winkel (Sopran)

    Polish National Radio Symfoni Orkester  / Alexander Liebreich

    Katowice Concert Hall

    www.nospr.org.pl

  • 23.05.2017

    Recital – verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano)

    Marburg, Erwin-Piscator-Haus

    www.marburger-konzertverein.de

  • 25.05.2017

    Recital - verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano)

    www.philharmonie-essen.de

  • 27.05.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Hessisches Staatstheater Wiesbaden / Konrad Junghänel

    www.staatstheater-wiesbaden.de

  • 10.06.2017

    Stefan Heucke - Deutsche Messe ("Tysk mässa")

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    Mainz, St. Stephan’s Kyrka

    www.dso-berlin.de

  • 11.06.2017

    Stefan Heucke – Deutsche Messe (”Tysk mässa”)

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    Steintor-Varieté Halle

    www.dso-berlin.de

  • 12.06.2017

    Stefan Heucke - Deutsche Messe ("Tysk mässa")

    Juliane Banse (Sopran) / Birgit Remmert (Mezzosopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    Rundfunkchor Berlin / Deutsches Symphonie-Orchester Berlin / Steven Sloane

    www.dso-berlin.de

  • 25.06.2017

    Benjamin Britten - War Requiem op. 66

    Anna Palimina (Sopran) / Thomas Michael Allen (Tenor)

    Berliner Singakademie / Philharmonischer Chor Berlin / Chanticleer Singers Johannesburg (Südafrika) / Knaben des Staats- und Domchores Berlin

    Konzerthausorchester Berlin / Achim Zimmermann

    www.berliner-singakademie.de

  • 30.06.2017

    UniCredit Festival Natt

    Annette Dasch (Sopran) / Julian Prégardien (Tenor) m. fl.

    Fünf Höfe München

    www.hypovereinsbank.de

  • 06.07.2017
    08.07.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Bayerische Staatsoper München / Asher Fisch

    www.staatsoper.de

  • 14.07.2017

    Aribert Reimann - Fragment ur "Lear"

    Hansgünther Heyme (Talare) / Seam You (Sopran) / Angela Shin (Sopran)

    Damer av Beethovenchor Ludwigshafen / Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz / Karl-Heinz Steffens

    Rosengarten Mannheim, Musensaal

    www.staatsphilharmonie.de

  • 23.07.2017

    Mozart Matiné

    Christiane Karg (Sopran) / Martin Mitterrutzner (Tenor)

    Estonian Philharmonic Chamber Choir / Mozarteum Orchestra Salzburg / Mirga Gražinytė-Tyla

    www.salzburgerfestspiele.at

  • 27.08.2017

    Carl Orff - Carmina Burana

    Rosa Feola (Sopran) / Jürgen Sacher (Tenor)

    Schleswig-Holstein Festival Kör / NDR Ungdomsorkester / NDR Elbphilharmonie Orkester / Krzysztof Urbański

    www.shmf.de

  • 14.09.2017

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano)

    www.beethovenfest.de

  • 23.09.2017
    24.09.2017
    27.09.2017
    29.09.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte ("Trollflöjten") KV 620Papageno

    Hanna Elisabeth Müller (Sopran / Pamina) / Brenda Rae (Sopran / Königin der Nacht) / Daniel Behle (Tenor / Tamino) / Matti Salminen (Bass / Sarastro) / Elsa Benoit (Sopran / Papagena)

    Bayerisches Staatsorchester / Asher Fisch

    www.staatsoper.de

  • 07.10.2017

    Joseph Haydn - Die Jahreszeiten ("Årstiderna") Hob. XXI:3

    Chen Reiss (Sopran) / Martin Mitterrutzner (Tenor)

    Vokalensemble Kölner Dom / Kölner Kammerorchester / Christoph Poppen

    www.koelner-kammerorchester.de

  • 12.10.2017
    13.10.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Siobhan Stagg (Sopran)

    Wiener Singverein / GewandhausChor / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt

    www.gewandhausorchester.de

  • 17.10.2017

    Recital – verk av Sjostakovitj, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano)

    www.koelner-philharmonie.de

  • 23.10.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran)

    Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt

    www.gewandhausorchester.de

  • 01.11.2017
    02.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran)

    Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt

    www.musikverein.at

  • 03.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran)

    Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger

    www.lje-nrw.de

  • 04.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran)

    Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger

    www.lje-nrw.de

  • 05.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Kateryna Kasper (Sopran)

    Jugendchor am Kölner Dom / Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen / Hubert Buchberger

    www.lje-nrw.de

  • 13.11.2017

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Hannah Morrison (Sopran)

    Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien / Gewandhausorchester Leipzig / Herbert Blomstedt

    www.gewandhausorchester.de

  • 24.11.2017

    Georg Philipp Telemann - Miriways TWV 21:24 (konsert version)Murzah

    André Morsch (Baryton / Miriways) / Robin Johannsen (Sopran / Sophi) / Sophie Karthäuser (Sopran / Bemira) / Lydia Teuscher (Sopran / Nisibis) /

    Marie-Claude Chappuis (Mezzosopran / Samischa) / Anett Fritsch (Mezzosopran / Zemir)

    Akademie für Alte Musik Berlin / Bernard Labadie

    www.ndr.de

  • 10.12.2017

    Wolfgang Amadeus Mozart - Don Giovanni KV 527 (konsert version)Don Giovanni

    Shenyang (Basbaryton / Leporello) / Laura Aikin (Sopran / Donna Anna) / Liang Li (Bas / Il Commendatore) / Angel Blue (Sopran / Donna Elvira) /

    Andrew Staples (Tenor / Don Ottavio) / Kresimir Strazanac (Baryton / Masetto) / Carolina Ullrich (Sopran / Zerlina)

    Tokyo Symphony Orchestra / Jonathan Nott

    www.tokyosymphony.jp

  • 31.12.2017

    Joseph Haydn - Die Schöpfung ("Skapelsen") Hob. XXI:2

    Robin Johannsen (Sopran) / Sebastian Kohlhepp (Tenor)

    RIAS Kammerchor / Freiburger Barockorchester / René Jacobs

    www.barockorchester.de

2018

  • 01.01.2018

    Joseph Haydn - Die Schöpfung ("Skapelsen") Hob. XXI:2

    Robin Johannsen (Sopran) / Sebastian Kohlhepp (Tenor)

    RIAS Kammerchor / Freiburger Barockorchester / René Jacobs

    www.barockorchester.de

  • 21.01.2018
    27.01.2018
    01.02.2018
    10.02.2018
    18.02.2018
    11.07.2018

    Franz Schreker - Die Gezeichneten ("De stigmatiserade")Greven Andrae Vitelozzo Tamare

    Joachim Goltz (Basbaryton / Herzog Antoniotto Adorno) / Jens Larsen (Bas / Lodovico Nardi, Podestà) / Ausrine Stundyte (Sopran / Carlotta Nardi) /

    Peter Hoare (Tenor / Alviano Salvago) e. a.

    Vocalconsort Berlin / Chorsolisten und Orchester der Komischen Oper Berlin / Stefan Soltesz

    Calixto Bieto (Regi) /www.komische-oper-berlin.de

  • 25.01.2018

    Franz Schubert / Fabio Nieder - Romanser

    Sara Aristidou (Sopran) / Helena Rasker (Alt)

    Münchener Kammarorkester / Clemens Schuldt

    www.m-k-o.eu

  • 04.02.2018

    Maurice Duruflé - Requiem op. 9

    Elisabeth Jansson (Mezzosopran) / Henrik Dam Thomsen (Violoncello)

    Dansk Radio Konsertkör / Bart Van Reyn

    www.drkonserthuset.dk

  • 23.02.2018

    Gottfried von Einem - An die Nachgeborenen ("Till dem som födds sedan")

    Camilla Nylund (Sopran)

    Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde in Wien / ORF RSO Wien / Markus Poschner

    www.musikverein.at

  • 25.02.2018

    Recital – med verk av Schumann, Schoeck, Schönberg och Tjajkovskij

    Gerold Huber (Piano)

    www.konzerthaus-dortmund.de

  • 03.03.2018
    04.03.2018

    Ralph Vaughan Williams - A Sea Symphony

    Laura Aikin (Sopran)

    Gaechinger Cantorey / SWR Symphonieorchester / Dennis Russell Davies

    www.bachakademie.de

  • 16.03.2018
    17.03.2018

    Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge (Detlev Glanert)

    WDR Sinfonieorchester Köln / Gustavo Gimeno

    www.wdr.de

  • 18.03.2018

    Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge (Detlev Glanert)

    WDR Sinfonieorchester Köln / Gustavo Gimeno

    www.wdr.de

  • 23.03.2018

    Johann Sebastian Bach – Johannespassionen BWV 245

    Elizabeth Watts (Sopran) / Marianne Beate Kielland (Alt) / Stuart Jackson (Tenor / Arior) /

    Benjamin Bruns (Tenor / Evangelist) / Tobias Berndt (Bas / Arior)

    NDR Chor / NDR Radiophilharmonie / Andrew Manze

    www.ndr.de

  • 31.03.2018

    Johannes Brahms – Ett tyskt requiem op. 45

    Christina Landshamer (Sopran)

    Philharmonischer Chor Berlin / Konzerthausorchester Berlin / Michael Sanderling

    www.konzerthaus.de

  • 20.04.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Miriam Feuersinger (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    Chor des Städtischen Musikvereins zu Düsseldorf / Düsseldorfer Symphoniker / Axel Kober

    www.tonhalle.de

  • 27.04.2018

    Bernd Alois Zimmermann - Ekklesiastische Aktion

    Manfred Böll (Talare) / Stefan Hunstein (Talare)

    SWR Symphonieorchester / Ingo Metzmacher

    www.swr.de

  • 12.05.2018
    16.05.2018
    18.05.2018
    21.05.2018
    03.06.2018

    Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte di Almaviva

    Gürzenich-Orchester Köln / Rubén Dubrovsky

    www.oper.koeln

  • 27.05.2018
    28.05.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Kateryna Kasper (Sopran) / Katharina Magiera (Alt) / AJ Glueckert (Tenor)

    Cäcilienchor Frankfurt / Figuralchor Frankfurt / Frankfurter Kantorei / Frankfurter Singakademie

    Museumsorchester Frankfurt / Sebastian Weigle

    www.museumskonzerte.de

  • 09.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano)

    www.schloss-elmau.de

  • 11.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano)

    www.berliner-philharmoniker.de

  • 14.06.2018

    Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")

    Christiane Karg (Sopran) / Gerold Huber (Piano)

    www.musikverein-graz.at

  • 17.06.2018

    Othmar Schoeck - Notturno op. 47

    Winterthurer Streichquartett

    www.musikkollegium.ch

  • 23.06.2018

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Marlis Petersen (Sopran) / Marion Eckstein (Alt) / Matthias Klink (Tenor)

    Württembergischer Kammerchor / Orchestre Philharmonique de Strasbourg / Dieter Kurz

    www.wuerttembergischer-kammerchor.de

  • 08.07.2018

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor / Grafenegg Academy Orchestra / Leon Botstein

    www.grafenegg.com

  • 21.07.2018

    Joesph Haydn - Missa in angustiis (Lord Nelson Mässa) Hob. XXII: 11

    Hannah Morrison (Sopran) / Elisabeth Kulman (Mezzo-sopran) / Nicholas Phan (Tenor)

    Tanglewood Festival Chorus / Boston Symphony Orchestra / Herbert Blomstedt

    www.bso.org

  • 06.08.2018

    Opera konsert - med verk av Strauss, Mozart, Verdi och Respighi

    Krešimir Stražanac (Bas-baryton)

    European Union Youth Orchestra / Manfred Honeck

    www.bolzanofestivalbozen.it

  • 15.08.2018
  • 19.08.2018

    Robert Schumann - Scenen aus Goethes FaustFaust / Pater Seraphicus / Doctor Marianus

    Christina Gansch (Sopran) / Maximilian Schmitt (Tenor) / Yorck Felix Speer (Bas)  e. a.

    Klaus Maria Brandauer (Talare)

    Flensburger Bach-Chor / Symphonischer Chor Hamburg / Sønderjyllands Symfoniorkester / Matthias Janz

    www.shmf.de

  • 03.09.2018
    04.09.2018
    05.09.2018
    06.09.2018
    07.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen

    www.br.de/ard-music-competition

  • 10.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen

    www.br.de/ard-music-competition

  • 12.09.2018

    67:nde ARD Internationell MusiktävlingJury

    Jury (Sång) med Laura Aikin, John Mark Ainsley, Bernarda Fink, Ann Murray, Gerhild Romberger, Matti Salminen

    www.br.de/ard-music-competition

  • 04.11.2018
    08.11.2018
    11.11.2018
    13.11.2018
    16.11.2018
    21.11.2018
    24.11.2018
    28.11.2018
    01.12.2018

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Don Alfonso

    Ruzan Mantashyan (Sopran / Fiordiligi) / Anna Goryachova (Mezzo-sopran / Dorabella) / Frédéric Antoun (Tenor / Ferrando) /

    Andrei Bondarenko (Baryton / Guglielmo) / Rebeca Olvera (Sopran / Despina)

    Philharmonia Zürich / Cornelius Meister

    Kirill Serebrennikov (Regi) / www.opernhaus.ch

  • 18.11.2018

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Mandy Fredrich (Sopran)

    Vocal Concert Dresden (Extra-kör) / Dresdner Kreuzchor / Dresdner Philharmonie / Roderich Kreile

    www.kreuzchor.de

  • 06.12.2018

    Henryk Mikołaj Górecki – Symfoni nr 2 "Kopernikowska" op. 31

    Marita Solberg (Sopran) / Joanna Freszel (Sopran) / JingXing Tan (Tenor) / Rafał Pawnuk (Bas)

    Polish Radio Choir / Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia / Polish National Radio Symphony Orchestra / Alexander Liebreich

    www.nospr.org.pl

  • 19.12.2018

    Johann Sebastian Bach - Magnificat BWV 243 och Kantater BWV 66 & 110

    Julia Sophie Wagner (Sopran) / Ingeborg Danz (Alt) / Lothar Odinius (Tenor)

    Purcell Choir Budapest / Bach Ensemble Helmuth Rilling / Helmuth Rilling

    www.helmuth-rilling.de

  • 20.12.2018

    Johann Sebastian Bach - Magnificat BWV 243 och Kantater BWV 66 & 110

    Julia Sophie Wagner (Sopran) / Ingeborg Danz (Alt) / Lothar Odinius (Tenor)

    Purcell Choir Budapest / Bach Ensemble Helmuth Rilling / Helmuth Rilling

    www.helmuth-rilling.de

  • 30.12.2018
    31.12.2018

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosalinde) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Adrian Angelico (Kontratenor / Prinz Orlofsky) e.a.

    NDR Chor / NDR Elbphilharmonie Orchester / Manfred Honeck

    www.ndr.de

2019

  • 01.01.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosalinde) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Adrian Angelico (Kontratenor / Prinz Orlofsky) e.a.

    NDR Chor / NDR Elbphilharmonie Orchester / Manfred Honeck

    www.ndr.de

  • 13.01.2019
    14.01.2019
    15.01.2019

    Alexander von Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18

    Jennifer Holloway (Sopran)

    Gürzenich-Orchester Köln / Pablo González

    www.guerzenich-orchester.de

  • 07.02.2019
    08.02.2019

    Dmitrij Sjostakovitj - Symfoni no. 13 b-moll op. 113 ("Babi Yar")

    Herrar av MDR Radiokören / Gewandhausorchester Leipzig / Michael Sanderling

    www.gewandhausorchester.de

  • 17.02.2019

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Simone Schneider (Sopran I) / Jacquelyn Wagner (Sopran II) / Regula Mühlemann (Sopran III) / Claudia Mahnke (Alt I) / Katharina Magiera (Alt II) /

    Simon O’Neill (Tenor) / Evgeny Nikitin (Bas)

    Münchner Philharmoniker / Philharmonischer Chor München / Orfeón Donostiarra / Augsburger Domsingknaben / Valery Gergiev

    www.philharmoniedeparis.fr

  • 22.02.2019
    23.02.2019

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Paulus op. 36

    Robin Johannsen (Sopran) / Marcjanna Myrlak (Mezzosopran) / ​Daniel Behle (Tenor)

    Philharmonischer Chor Warschau / Philharmonisches Orchester Warschau / Bartosz Michałowski

    www.filharmonia.pl

  • 02.03.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosaline) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Stefanie Irányi (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) e.a.

    Philharmonischer Chor München / Bamberger Symphoniker / Manfred Honeck

    www.bamberger-symphoniker.de

  • 03.03.2019

    Johann Strauss - Die Fledermaus (konsert version)Dr. Falke

    Bo Skovhus (Baryton / Gabriel von Eisenstein) / Simona Šaturová (Sopran / Rosaline) / Katharina Konradi (Sopran / Adele) / Stefanie Irányi (Mezzosopran / Prinz Orlofsky) e.a.

    Philharmonischer Chor München / Bamberger Symphoniker / Manfred Honeck

    www.bamberger-symphoniker.de

  • 06.03.2019
    07.03.2019
    08.03.2019

    Felix Mendelssohn Bartholdy - Elias op. 70

    Katharina Konradi (Sopran) / Marie-Sophie Pollak (Sopran) / Agnes Kovacs (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) /

    Gabriel Böer (Gosse-Sopran) / Steve Davislim (Tenor)

    Balthasar-Neumann-Chor / Tonhalle-Orchester Zürich / Thomas Hengelbrock

    www.tonhalle-orchester.ch

  • 24.03.2019
    28.03.2019
    31.03.2019

    Richard Wagner - Parsifal WWV 111Amfortas

    Nina Stemme (Sopran / Kundry) / Burkhard Fritz (Tenor / Parsifal) / Bálint Szabó (Bas / Titurel) / René Pape (Bas / Gurnemanz) /

    Derek Welton (Bas / Klingsor) e. a.

    Bayerisches Staatsorchester / Kirill Petrenko

    www.staatsoper.de

  • 05.04.2019

    Richard Wagner - Tannhäuser WWV 70Wolfram von Eschenbach

    Stephen Gould (Tenor / Tannhäuser) / Lise Davidsen (Sopran / Elisabeth) / Tanja Ariane Baumgartner (Mezzosopran / Venus) / Mika Kares (Bas / Hermann, Landgraf von Thüringen) e.a.

    Chor der Oper Zürich / Zusatzchor der Oper Zürich / SoprAlti der Oper Zürich / Philharmonia Zürich / Axel Kober

    www.opernhaus.ch

  • 26.05.2019
    29.05.2019
    01.06.2019
    06.06.2019
    10.06.2019
    13.06.2019
    18.07.2019

    Christoph Willibald Gluck - AlcesteHercule / Grand-Prêtre

    Dorothea Röschmann (Sopran / Alceste) / Charles Castronovo (Tenor / Admète) e.a.

    Bayerisches Staatsorchester / Antonello Manacorda

    Sidi Larbi Cherkaoui (Regi) / www.staatsoper.de

  • 11.06.2019
  • 16.06.2019

    Gioachino Rossini - Petite messe solennelle

    Simona Šaturová (Sopran) / Wiebke Lehmkuhl (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor)

    NDR Chor / Klavierduo Tal & Groethuysen / Dirk Luymes (Harmonium) / Klaas Stok

    www.ndr.de

  • 05.07.2019

    Carl Orff - Carmina Burana

    Yeree Suh (Sopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    MDR Chor / MDR Kinderchor / MDR Sinfonieorchester / Christoph Gedschold

    www.mdr.de

  • 06.07.2019

    Carl Orff - Carmina Burana

    Yeree Suh (Sopran) / Tilman Lichdi (Tenor)

    MDR Chor / MDR Kinderchor / MDR Sinfonieorchester / Christoph Gedschold

    www.mdr.de

  • 13.07.2019

    Kammarmusikkonsert - med verk av Mahler och Schönberg

    Gerold Huber (Piano)

    Münchner Kammerorchester / Kammermusikensemble

    www.m-k-o.eu

  • 16.08.2019

    Pjotr Iljitj Tjajkovskij - Eugen OneginEugen Onegin

    Natalya Pavlova (Sopran / Tatjana) / Maria Fiselier (Mezzosopran / Olga) / Aleš Briscein (Tenor / Lenski) / Dimitry Ivashchenko (Bas / Gremin) e.a.

    Chor und Orchester der Komischen Oper Berlin / Ainārs Rubiķis

    www.eif.co.uk

  • 30.08.2019

    Gustav Mahler - Symfoni nr. 8 Ess-dur

    Erin Wall (Sopran I / Magna Peccatrix) / Michaela Kaune (Sopran II / Una poenitentium) / Marisol Montalvo (Sopran III / Mater gloriosa) / Mihoko Fujimura (Alt I / Mulier Samaritana) / Gerhild Romberger (Alt II / Maria Aegyptiaca) / Robert Dean Smith (Tenor / Doctor Marianus) / Mikhail Petrenko (Bas / Pater profundus)

    Rundfunkchor Berlin / Tschechischer Philharmonischer Chor Brno / Slowakischer Philharmonischer Chor / Staats- und Domchor Berlin

    Konzerthausorchester Berlin / Christoph Eschenbach

    www.konzerthaus.de

  • 06.09.2019
    07.09.2019

    Antonín Dvořák - Te Deum op. 103

    Simona Šaturová (Sopran)

    Chor des Bayerischen Rundfunks / WDR Rundfunkchor / WDR Sinfonieorchester / Cristian Măcelaru

    www.wdr.de

  • 19.09.2019

    Luigi Dallapiccola - Il prigioniero

    Anna Maria Chiuri (Mezzosopran) / Stephan Rügamer (Tenor)

    DR Symfoniorkester / Gianandrea Noseda

    www.drkoncerthuset.dk

  • 10.10.2019
    11.10.2019

    Johannes Brahms - Ett tyskt requiem op. 45

    Christiane Karg (Sopran)

    MDR Rundfunkchor / HR Sinfonieorchester / David Zinman

    www.hr-sinfonieorchester.de

  • 20.10.2019
    26.10.2019
    30.10.2019
    02.11.2019
    08.11.2019

    Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588Don Alfonso

    Ruzan Mantashyan (Sopran / Fiordiligi) / Anna Goryachova (Mezzo-sopran / Dorabella) /

    Alexey Neklyudov (Tenor / Ferrando) / Konstantin Shushakov (Baryton / Guglielmo) / Rebeca Olvera (Sopran / Despina) e.a.

    Chor der Oper Zürich / Philharmonia Zürich / Ottavio Dantone

    www.opernhaus.ch

  • 13.11.2019

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    The Orchestra Now / Leon Botstein

    www.theorchestranow.org

  • 14.11.2019

    Othmar Schoeck - Lebendig begraben ("Levande begravd") op. 40

    The Orchestra Now / Leon Botstein

    www.theorchestranow.org

  • 19.11.2019

    LieblingsLiederLounge ("Favoritsånger Lounge") - med sånger från Wien runt sekelskiftet

    Master studenter av musikhögskolan Hannover / Prof. Jan Philip Schulze (Piano)

    www.nsks.de

  • 22.11.2019

    Recital - med verk av Schubert, Fauré och Brahms

    Susanna Klovsky (Piano)

    www.lifevictoria.com

  • 31.12.2019

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider

    www.staatsoper.de

2020

  • 03.01.2020
    05.01.2020
    07.01.2020
    11.01.2020

    Johann Strauss - Die FledermausDr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider

    www.staatsoper.de

  • 30.01.2020
    31.01.2020

    Frank Martin - Sechs Monologe aus "Jedermann" ("Sex monologer ur Envar")

    NDR Elbphilharmonie Orchester / Marek Janowski

    www.ndr.de

  • 08.02.2020

    Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125

    Janai Brugger (Sopran) / Sophie Harmsen (Mezzo-sopran) / Bernard Richter (Tenor)

    musicAeterna Choir / musicAeterna / Teodor Currentzis

    www.musicaeterna.org

  • 21.02.2020

    Johannes Brahms / Detlev Glanert - Vier Präludien und Ernste Gesänge («Fyra preludier och allvarliga sånger»)

    Brussels Philharmonic / Stéphane Denève

    www.brusselsphilharmonic.be

  • 22.02.2020

    Johannes Brahms / Detlev Glanert - Vier Präludien und Ernste Gesänge («Fyra preludier och allvarliga sånger»)

    Brussels Philharmonic / Stéphane Denève

    www.brusselsphilharmonic.be

  • 27.02.2020

    Romankonsert - Thomas Manns Bergtagen

    Helsingborgs Symfoniorkester / Stefan Solyom

    www.helsingborgskonserthus.se

  • 05.03.2020
    06.03.2020
    07.03.2020

    Ludwig van Beethoven - Missa Solemnis op. 123

    Susanne Bernhard (Sopran) / Kismara Pessatti (Mezzosopran) / Atalla Ayan (Tenor)

    Coro Acadêmico da OSESP / Coro da OSESP

    Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo / Thierry Fischer

    www.osesp.art.br

  • 13.03.2020

    Ludwig van Beethoven - Mässa C-dur op. 86

    Iwona Sobotka (Sopran) / Virginie Verrez (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor)

    Groot Omroepkoor / Florian Helgath (Körmästare)

    Radio Filharmonisch Orkest / Karina Canellakis

    www.radiofilharmonischorkest.nl

  • 21.03.2020

    [Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125]

    Janai Brugger (Sopran) / Elisabeth Kulman (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor)

    musicAeterna Choir (Vitaly Polonsky, Choreinstudierung) / musicAeterna / Teodor Currentzis

    www.beethovenfest.de

    www.konzerthaus.at

  • 23.03.2020

    [Ludwig van Beethoven - Symfoni nr 9 d-moll op. 125]

    Janai Brugger (Sopran) / Elisabeth Kulman (Alt) / Sebastian Kohlhepp (Tenor)

    musicAeterna Choir (Vitaly Polonsky, Choreinstudierung) / musicAeterna / Teodor Currentzis

    www.beethovenfest.de

    www.konzerthaus.at

  • 02.04.2020

    [Hugo Wolf - Italienisches Liederbuch ("Italiensk Sångbok")]

    Julia Kleiter (Sopran) / Ensemble Labyrinth

    www.opernhaus.ch

  • 10.04.2020

    [Antonín Dvořák - Stabat mater op. 58]

    Genia Kühmeier (Sopran) / Gerhild Romberger (Alt) / Steve Davislim (Tenor)

    Czech Philharmonic Choir Brno / Konzerthausorchester Berlin / Christoph Eschenbach

    www.konzerthaus.de

  • 01.05.2020
    07.05.2020
    13.05.2020
    16.05.2020
    23.05.2020

    [Leoš Janáček - Den listiga lilla räven ("Příhody lišky Bystroušky")]Skogvaktaren

    Frankfurt Operans Kör & Barn Kör / Frankfurter Opern- und Museumsorchester / Ryan Wigglesworth

    www.oper-frankfurt.de

  • 01.06.2020
    04.06.2020
    07.06.2020
    10.06.2020

    [Christoph Willibald Gluck - Alceste]Hercule / Grand-Prêtre

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Antonello Manacorda

    www.staatsoper.de

  • 06.06.2020

    Frank Martin - Sex monologer ur "Jedermann"

    Sophie Raynaud (Piano) / Nikolaus Bachler (Talare)

    Andreas Weirich (Regi)

    www.staatsoper.de

     

  • 13.06.2020
    15.06.2020
    18.06.2020
    21.06.2020

    [Wolfgang Amadeus Mozart - Così fan tutte KV 588]Don Alfonso

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Constantin Trinks

    www.staatsoper.de

  • 27.06.2020

    [Max Bruch - Das Lied von der Glocke ("Sången om klockan") op. 45]

    Susanne Bernard (Sopran) / Catriona Morison (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    Chor der Gaechinger Cantorey

    Sinfonieorchester Basel / Hans-Christoph Rademann

    www.bachakademie.de

  • 04.07.2020
    05.07.2020

    [Carl Nielsen - Symfoni Nr. 3 op. 27 „Sinfonia espansiva“]

    Sarah Aristidou (Sopran)

    NDR Elbphilharmonie Orchester / Alan Gilbert

    www.shmf.de

  • 11.07.2020

    [Richard Wagner - Tannhäuser WWV 70 (akt III konsert version)]Wolfram von Eschenbach

    Sara Jakubiak (Sopran / Elisabeth) / Marina Prudenskaya (Mezzo-sopran / Venus) /

    Christopher Ventris (Tenor / Tannhäuser)

    Tanglewood Festival Chorus and Boston Symphony Children’s Choir (James Burton) /

    Boston Symphony Orchestra / Andris Nelsons

    www.bso.org

  • 25.08.2020

    [Ludwig van Beethoven - Missa solemnis op. 123]

    Mari Eriksmoen (Sopran) / Stefanie Irányi (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.shmf.de

  • 26.08.2020

    [Ludwig van Beethoven - Missa solemnis op. 123]

    Mari Eriksmoen (Sopran) / Stefanie Irányi (Alt) / Maximilian Schmitt (Tenor)

    Balthasar-Neumann-Chor / Balthasar-Neumann-Ensemble / Thomas Hengelbrock

    www.shmf.de

  • 02.09.2020
    04.09.2020
    07.09.2020
    10.09.2020
    12.09.2020

    Wolfgang Amadeus Mozart - Die Zauberflöte („Trollflöjten“) KV 620Papageno

    Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Jordan de Souza

    www.staatsoper.de

  • 04.09.2020

    [Alexander von Zemlinsky - Lyrisk Symfoni op. 18]

    Juliane Banse (Sopran)

    Bremer Philharmoniker / Marko Letonja

    www.musikfest-bremen.de

  • 31.10.2020
    05.11.2020
    08.11.2020
    12.11.2020
    15.11.2020
    20.11.2020

    Walter Braunfels - Die Vögel ("Fåglarna") op. 30Ratefreund / "God vän"

    Wolfgang Koch (Baryton / Prometheus) / Günter Papendell (Baryton / Wiedhopf) / Caroline Wettergreen (Sopran / Nachtigall) /

    Charles Workman (Tenor / Hoffegut) e. a.

    Chor der Bayerischen Staatsoper / Bayerisches Staatsorchester / Ingo Metzmacher

    Frank Castorf (Regi)

    www.staatsoper.de

  • 06.12.2020

    Joseph Haydn - Die Schöpfung ("Skapelsen") Hob. XXI:2

    Emöke Baráth (Sopran) / David Fischer (Tenor)

    Hymnia och Camerata Kamarkör / Danmarks Underholdningsorkester / Ádám Fischer

    www.underholdningsorkester.dk

  • 31.12.2020

    [Johann Strauss - Die Fledermaus ("Läderlappen")]Dr. Falke

    Bayerisches Staatsorchester / Chor der Bayerischen Staatsoper / Friedrich Haider

    www.staatsoper.de

2021