Beethovens «Tremate, empi, tremate» och 9:e symfoni med Wroclaw Baroque Orchestra under ledning av Jaroslaw Thiel, den 12 maj på National Forum for Music i Wroclaw.
Innan repetitionerna börjar på Bayerska statsoperan för Ligetis ”Grand Macabre” ser jag fram emot en Beethovenkonsert och en återkomst till magiska Wroclaw: Beethovens triokantat ”Tremate, empi, tremate” och 9:e symfoni, tillsammans med Wroclaw Baroque Orchestra och NFM:s kör.
Evenemang 2024
01.02.2024
03.02.2024
Richard Strauss - Salome (konsertversion)Jochanaan
Lise Lindstrom (Sopran / Salome) / Michael Weinius (Tenor / Herodes) / Stefanie Irányi (Mezzosopran / Herodias) e.a.
Orquesta de València / Alexander Liebreich
22.02.2024
24.02.2024
Richard Strauss - Ariadne auf NaxosMusiklehrer
Rachel Willis-Sørensen (Sopran / Ariadne) / Clay Hilley (Tenor / Bacchus) / Brenda Rae (Sopran / Zerbinetta) / Tara Erraught (Mezzosopran / Komponist) e.a.
Bayerisches Staatsorchester / Patrick Lange
28.03.2024
01.04.2024
03.04.2024
Richard Wagner - Parsifal WWV 111Amfortas
Günther Groissböck (Bas / Gurnemanz) / Wolfgang Bankl (Basbaryton / Titurel) / Daniel Frank (Tenor / Parsifal) / Werner van Mechelen (Basbaryton / Klingsor) / Elīna Garanča (Mezzosopran / Kundry) / Nikolay Sidorenko (The former Parsifal)
Chor und Orchester der Wiener Staatsoper / Alexander Soddy
12.05.2024
Ludwig van Beethoven - Sinfonie Nr. 9 d-Moll op. 125
Annette Dasch (Sopran) / Eva Vogel (Alt) / Sung Min Song (Tenor)
NFM Choir /Wrocław Baroque Orchestra / Jarosław Thiel
28.06.2024
01.07.2024
04.07.2024
07.07.2024
György Ligeti - Le Grand MacabreNekrotzar
Erin Morley (Sopran / Chef der Geheimen Politischen Polizei (Gepopo)) / Erin Morley (Sopran / Venus) / Sarah Aristidou (Sopran / Amanda) / Avery Amereau (Mezzosopran / Amando) / John Holiday (Countertenor / Go-Go)/Brindley Sherratt (Basbaryton / Astradamors) / Lindsay Ammann (Mezzosopran / Mescalina) / Benjamin Bruns (Tenor / Piet-vom-Faß) / Andrew Hamilton (Baryton / Ruffiak) / Thomas Mole (Baryton / Schobiak) / Nikita Volkov (Bas / Schabernack) / Kevin Conners (Tenor / Weißer Minister) / Bálint Szabó (Basbaryton / Schwarzer Minister)
Bayerischer Staatsopernchor / Bayerisches Staatsorchester / Kent Nagano
Krzysztof Warlikowski (Stage Director)
11.09.2024
13.09.2024
Arnold Schönberg - GurreliederBauer
Stuart Skelton (Tenor / Waldemar) / Christina Nilsson (Sopran / Tove) / Jamie Barton (Mezzosopran / Waldtaube) /
Michael Schade (Tenor / Narr) / Thomas Quasthoff (Sprecher)
MDR-Rundfunkchor / Rundfunkchor Berlin / NDR Vokalensemble (Klaas Stok / Einstudierung)
NDR Elbphilharmonie Orchester
NDR Elbphilharmonie Orchester / Alan Gilbert
www.ndr.de
15.09.2024
Arnold Schönberg - GurreliederBauer
Stuart Skelton (Tenor / Waldemar) / Christina Nilsson (Sopran / Tove) / Jamie Barton (Mezzosopran / Waldtaube) / Michael Schade (Tenor / Narr) / Thomas Quasthoff (Sprecher)
MDR-Rundfunkchor / Rundfunkchor Berlin / NDR Vokalensemble (Klaas Stok / Einstudierung)
NDR Elbphilharmonie Orchester
NDR Elbphilharmonie Orchester / Alan Gilbert
www.ndr.de
04.10.2024
05.10.2024
06.10.2024
Gustav Mahler - Symphonie Nr. 8 Es-Dur
Latonia Moore (Sopran) / Christine Goerke (Sopran) / Ying Fang (Sopran) /
Mihoko Fujimura (Mezzosopran) / Gerhild Romberger, (Mezzosopran) /
Andreas Schager (Tenor) / Ryan Speedo Green (Bas-baryton)
Tanglewood Festival Chorus (James Burton) / Boys of the St. Paul’s Choir School (Brandon Straub)
Boston Symphony Orchestra / Andris Nelsons
09.11.2024
Arnold Schönberg - Die Jakobsleiter
Claire de Sévigné (Sopran) / Anne Schwanewilms (Sopran) / Avery Amereau (Alt) / Toby Spence (Tenor) / Brenden Gunnell (Tenor) / Bernard Richter (Tenor) / Jens Persson (Baryton) / Sean Michael Plumb (Baryton) / Solist:innen des NDR Vokalensembles
MDR-Rundfunkchor
NDR Elbphilharmonie Orchester / Ingo Metzmacher
Evenemang 2023
20.01.2023
22.01.2023
24.01.2023
27.01.2023
29.01.2023
31.01.2023
Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Il Conte Almaviva
Karine Deshayes (Sopran / Contessa Almaviva) / Anaïs Constans (Sopran / Susanna) / Julien Véronèse (Basbaryton / Figaro) / Éléonore Pancrazi (Mezzosopran / Cherubino) e. a.
Choeur de l’Opéra national du Capitole / Orchestre national du Capitole / Hervé Niquet
Marco Arturo Marelli (Regi)
23.02.2023
24.02.2023
Gustav Mahler - Des Knaben Wunderhorn
Coro RTVE / Orquesta Sinfónica RTVE / Pietari Inkinen
16.03.2023
17.03.2023
Alexander von Zemlinsky - Lyric Symphony op. 18
Johanna Winkel (Sopran)
Gulbenkian Orkester / Alexander Liebreich
06.04.2023
09.04.2023
12.04.2023
16.04.2023
Richard Wagner - Parsifal WWV 111Amfortas
Franz-Josef Selig (Bas / Gurnemanz) / Wolfgang Bankl (Basbaryton / Titurel) / Klaus Florian Vogt (Tenor / Parsifal) / Derek Welton (Basbaryton / Klingsor) / Ekaterina Gubanova (Mezzosopran / Kundry) / Nikolay Sidorenko (The Former Parsifal)
Wien Statsoperans Kör och Orkester / Philippe Jordan
Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem d-Moll KV 626
Kateryna Kasper (Sopran) / Sarah Romberger (Alt) / Benjamin Bruns (Tenor)
Enthusiastenchor / Kör och Orkester av Frankfurts Musikhögskolan / Florian Lohmann
01.06.2023
21.06.2023
Richard Wagner - Das Rheingold WWV 86A Alberich
Eric Owens (Basbaryton / Wotan) / Martin Häßler (Baryton / Donner) / Daniel Jenz (Tenor / Froh) / Michael Laurenz (Tenor / Loge) / Tanja Ariane Baumgartner (Mezzosopran / Fricka) / Regine Hangler (Sopran / Freia) / Noa Beinart (Alt / Erda) / Matthäus Schmidlechner (Tenor / Mime) / Stephano Park (Bas / Fasolt) / Ain Anger (Bas / Fafner) e.a.
Wien Statsoperans Kör och Orkester / Franz Weiser-Möst
11.06.2023
25.06.2023
Richard Wagner - Siegfried WWV 86C Alberich
Klaus Florian Vogt (Tenor / Siegfried) / Ricarda Merbeth (Sopran / Brünnhilde) / Eric Owens (Basbaryton / Wanderer) / Not Beinart (Alt / Erda) / Matthäus Schmidlechner (Tenor / Mime) / Ain Anger (Bas / Fafner) / Maria Nazarova (Sopran / Stimme des Waldvogels) e.a.
Wien Statsoperans Kör och Orkester/ Franz Weiser-Möst
18.06.2023
30.06.2023
Richard Wagner - Götterdämmerung WWV 86DAlberich
Burkhard Fritz (Tenor / Siegfried) / Clemens Unterreiner (Baryton / Gunther) / Dmitry Belosselskiy (Bas / Hagen) / Ricarda Merbeth (Sopran / Brünnhilde) / Regine Hangler (Sopran / Gutrune) / Monika Bohinec (Mezzosopran / Waltraute) e.a.
Wien Statsoperans Kör och Orkester / Franz Weiser-Möst
07.07.2023
Robert Schumann - Scenes from Goethe's Faust WoO
Franz Josef Selig (Bas / Mephisto) / Kerstin Avemo (Sopran / Gretchen) e. a.
Audi Jugendchorakademie / Duisburger Philharmoniker / Axel Kober
18.07.2023
Johannes Brahms - Liebesliederwalzer op. 52 / Neue Liebeslieder op. 65
Christiane Karg (Sopran) / Patricia Nolz (Mezzosopran) / Benjamin Bruns (Tenor)
Paolo Bressan / Louis Lortie (Piano)
26.07.2023
Johannes Brahms - Liebesliederwalzer op. 52 / Neue Liebeslieder op. 65
Christiane Karg (Sopran) / Patricia Nolz (Mezzosopran) / Benjamin Bruns (Tenor)
Paolo Bressan / Louis Lortie (Piano)
24.08.2023
Jörg Widmann - Das heiße Herz
Concertgebouw Orkester / Iván Fischer
26.08.2023
Jörg Widmann - Das heiße Herz
Concertgebouw Orkester / Iván Fischer
31.08.2023
Jörg Widmann - Das heiße Herz
Concertgebouw Orkester / Iván Fischer
17.09.2023
23.09.2023
01..10.2023
15.10.2023
Richard Wagner - Parsifal WWV 111Amfortas
Hans-Peter König (Bas / Gurnemanz) / Luke Stoker (Basbaryton / Titurel) / Daniel Frank (Tenor / Parsifal) / Joachim Goltz (Basbaryton / Klingsor) / Sarah Ferede (Mezzosopran / Kundry) e.a.
Chor der Deutschen Oper am Rhein / Düsseldorfer Symphoniker / Axel Kober
Michael Thalheimer (Regi)
4.11.2023
6.11.2023
9.11.2023
12.11.2023
Wolfgang Amadeus Mozart - Le nozze di Figaro KV 492Greven Almaviva
Golda Schultz (Sopran / Contessa Almaviva) / Katharina Konradi (Sopran / Susanna) / Peter Kellner (Basbaryton / Figaro) / Patricia Nolz (Mezzosopran / Cherubino) e. a.
Wien Statsoperans Kör och Orkester / Adam Fischer
20.11.2023
Sångafton - med verk av Beethoven, Parra, Schoeck, Wolf
25.11.2023
Förmånsgala - till minne av Franz Xaver Ohnesorg
7.12.2023
8.12.2023
9.12.2023
Mästarklass - med studenter från Münchens Musik- och Teateruniversitet
Susanna Klovsky (Piano)
www.richard-strauss-gesellschaft.org
Hochschule für Musik und Theater München
10.12.2023
Avslutningsmatiné Mästarklass - med studenter från Münchens Musik- och Teateruniversitet
Susanna Klovsky (Piano)
www.richard-strauss-gesellschaft.org
Hochschule für Musik und Theater München
30.12.2023
31.12.2023
Ludwig van Beethoven - Sinfonie Nr. 9 d-Moll op. 125
Louise Alder (Sopran) / Sophie Harmsen (Alt) / Andrew Staples (Tenor)
Rundfunkchor Berlin / Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin / Karina Canellakis